Dekoracje stołu – praktyczne rozwiązania

Comment

O nauce
dekoracje na stół

Dlaczego dekoracje stołu są tak istotne? Głównie dlatego, że jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w każdym domu lub mieszkaniu. To przy nim członkowie najbliższej rodziny codziennie jedzą wspólne posiłki, spotykają się, wymieniają wrażeniami, dzielą emocjami, podejmują ważne decyzje lub przyjmują gości. Stół wzmacnia wzajemne relacje między domownikami i stanowi przede wszystkim symbol domowego ogniska. Zazwyczaj znajduje się w centralnym punkcie kuchni, jadalni lub salonu, dlatego wymaga odpowiedniej dekoracji dopasowanej do stylistyki i kolorystki pomieszczenia.

Dekoracje stołu – obrus czy bieżnik?

Klasyczną ozdobą każdego stołu w kuchni, jadalni czy salonie jest obrus, który dodatkowo chroni blat przed uszkodzeniami i plamami. Powinien być nie tylko elegancki, ale również praktyczny, czyli plamoodporny i wytrzymały. Na rynku dostępne są obrusy wykonane z tkanin naturalnych, sztucznych oraz syntetycznych. Obecnie największą popularnością cieszą się uniwersalne, estetyczne i wytrzymałe obrusy bawełniane w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach. Odpowiednio dobrany pozwoli odświeżyć wnętrze lub stworzyć w pomieszczeniu świąteczny nastrój. Osoby, które nie lubią obrusów lub nie chcą przykrywać całego blatu, mogą położyć przez środek stołu bieżnik. Delikatny, cienki pas materiału w wyjątkowy sposób podkreśli charakter kuchni, jadalni lub salonu.

Uniwersalne podkładki na stół

W trakcie codziennego jedzenia posiłków idealnie sprawdzą się klasyczne podkładki na stół lub maty, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych obrusów i bieżników. Skutecznie chronią blat przed różnorodnymi zabrudzeniami, zarysowaniami czy wysoką temperaturą. Dodatkowo wyciszają hałas związany z odstawianiem naczyń. Bogaty wybór materiałów, kształtów, kolorów oraz wzorów sprawia, że odpowiednio dopasowane stanowią efektowne, często wręcz zaskakujące dekoracje na stół. W ofercie można znaleźć między innymi podkładki bambusowe, rafii, kauczukowe, tekstylne, korkowe, plastikowe, z trawy morskiej i wiele innych. Podkładki na stół są niezwykle proste w pielęgnacji, ponieważ wystarczy zazwyczaj przetrzeć je wilgotną ściereczką, zaś okruchy wysypać do zlewu.

Stół w codziennym wydaniu

W codziennej stylizacji doskonale sprawdzają się klasyczne, uniwersalne i proste aranżacje. Najpopularniejszą i najchętniej wybieraną dekoracją stołu jest bukiet świeżych kwiatów sezonowych w eleganckim, szklanym wazonie. Jesienią można przygotować samodzielnie bukiet z kolorowych liści z owocami jarzębiny. Piękną ozdobę stanowią również świeczki i świeczniki ustawione na ozdobnej podstawce bądź talerzyku, a także lampiony. Idealnym uzupełnieniem każdego stołu jest elegancka zastawa, cukiernica lub przyprawniki. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne, oryginalne i stylowe dekoracje na stół, które umożliwiają realizację własnych wizji czy fantazji.

Eleganckie, gustowne i skromne ozdoby na stół będą miały pozytywny wpływ na samopoczucie wszystkich domowników. Wystarczy znajomość aktualnych trendów, kilka drobnych dodatków oraz odrobina wyobraźni, aby odmienić dotychczasowy wygląd stołu.

Pin It

Dodaj komentarz