Fotografia studyjna nie znaczy nudna!

Comment

O nauce

Współcześnie bardzo modne jest robienie zdjęć reportażowych oraz plenerowych, szczególnie jeśli chodzi o fotografię okolicznościową. Jeszcze kilka lat temu upamiętnienie takich chwil, jak chrzest, komunia, a nawet ślub odbywało się za pomocą fotografii studyjnej. Wbrew powszechnej opinii zdjęcia wykonywane w studio wcale nie muszą być nudne. Co więcej, zaobserwować można zwrot ku sesjom studyjnym i coraz większe zainteresowanie nimi. Jak robić dobre zdjęcia studyjne? Oto kilka praktycznych informacji…

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Oświetlenie studyjne

Niezbędnym wyposażeniem studia fotograficznego jest odpowiednie oświetlenie. Nie trzeba od razu mieć całego kosztownego arsenału, aby wykonać profesjonalną sesję zdjęciową. Czasami lampy błyskowe wysokiej mocy okazują się bardziej przydatne w plenerze niż w studiu, a z kolei kompaktowe reporterskie lampy mogą okazać się wystarczające w pracowni fotograficznej. Sposób wykorzystania sprzętu zależy bowiem od inwencji fotografa. Warto jednak posiadać na wyposażeniu dwie lampy błyskowe o minimalnej mocy 500 Ws, płynnie regulowanej. Niezbędne będą także softboxy, czyli rodzaje namiotów z białej tkaniny służące do modelowania światła. Przydatna okaże się także tzw. kostka służąca do połączenia studyjnej lampy błyskowej z dowolnym aparatem wyposażonym w złącze lampy zewnętrznej. Na wyposażeniu studia fotograficznego muszą znaleźć się także różnego rodzaju tła, przy czym najlepiej sprawdzają się biele, szarości oraz brązy.

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Osprzęt studyjny

Jeżeli chodzi o sprzęt to najważniejszy jest stosowany obiektyw. Za tradycyjnie portretowe obiektywy uważa się takie, które mają  ogniskową dłuższą niż 85mm i mogą pracować na przysłonie 2.8 lub 4. Umożliwia to uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości i pozwala zniwelować dystorsje geometryczne, mogące źle wpływać na wygląd twarzy modela. Taka długość ogniskowej umożliwia też zachowanie odległości, która jest mało krępująca dla modela (około 2-2,5 m).

Przestrzeń fotograficzna jaką tworzy studio jest bardziej komfortowa od zdjęć w plenerze, gdyż mamy nad wszystkim kontrolę i do każdego zdjęcia możemy się dobrze przygotować. Sesja studyjna nie musi kojarzyć się z monotonią, gdyż otwiera przed fotografem szereg perspektyw. Wystarczy pobawić się światłem, aby metodą prób i błędów znaleźć optymalne dla siebie rozwiązania.

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.