Oblany egzamin?

Comment

Libtech

Egzamin na prawo jazdy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu młodego człowieka. Zgodnie z najnowszymi badaniami, niestety aż 40% kierowców oblewa egzamin już na placu manewrowym. Dlaczego odsetek pozytywnie zdających jest tak niski? Zapraszam do lektury.

Czynniki, które powodują, że kursanci oblewają egzamin na placu manewrowym to:

  • stres,
  • nieprawidłowa metodologia szkolenia,
  • niewystarczające umiejętności,
  • automatyzacja manewrów.

Nie oszukujmy się, nawet kierowcy z doświadczeniem, którzy z różnych przyczyn muszą powtórzyć egzamin na prawo jazdy, są zdenerwowani. Prawdopodobnie problemem jest formuła samego egzaminu. Ocenia nas surowy, zasadniczy i nic nie mówiący egzaminator. Raczej nikt nie lubi takich sytuacji. Stres może potęgować świadomość, że nie czujemy się pewni. Nie jesteśmy przekonani o swoich nowo zdobytych umiejętnościach, a zatem denerwujemy się, kiedy musimy udowodnić, że wszystko opanowaliśmy do perfekcji.

Niewystarczające umiejętności zazwyczaj są powiązane z naturalnymi predyspozycjami do kierowania samochodem. Szkoleniowcy twierdzą, że aż 50% kierowców wykazuje brak takich umiejętności. Okazuje się, że 30 godzin praktyki podczas kursu na prawo jazdy, to w ich sytuacji zdecydowanie za mało. Idealnym rozwiązaniem jest dobranie dodatkowych godzin szkolenia by poprawić swoje umiejętności. Zazwyczaj wystarczy 10 godzin jednak jest to kwestia indywidualna w związku z czym warto zapytać o zdanie swojego instruktora.

Jeżeli chcecie poznać pozostałe czynniki, które powodują, że zdający oblewają egzamin, zapraszam już niebawem na bloga.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.