PPE. Co to?

Comment

O nauce

Co kryje się kim pod popularnym skrótem PPE? To nic innego jak Pracowniczy Program Emerytalny. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam do lektury.

PPE to specjalny, zorganizowany, grupowy system mający na celu systematyczne gromadzenie środków na okres emerytalny. Obok otwartych funduszy emerytalnych to najstarszy segment krajowego rynku emerytalnego. Te pierwsze kroki stawiały w 1999 roku jednak dopiero teraz zyskuje coraz większą popularność oraz aprobatę społeczeństwa.

PPE tworzą pracodawcy dla swoich pracowników. Warto jednak pamiętać, że Pracowniczy Program Emerytalny jest dobrowolny, zarówno po stronie pracodawcy jak i pracowników. Tłumacząc dosłownie, pracodawca nie musi takiego programu tworzyć, a nawet jeżeli go stworzy, pracownik nie ma obowiązku uczestnictwa.

Pracowniczy Program Emerytalny może przybierać różne formy:

  • umowy, które wnosi pracodawca poprzez kładki pracowników funduszu inwestycyjnego,
  • umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników nawiązywane z zakładem ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
  • emerytalny pracowniczy fundusz,
  • zagraniczne zarządzanie.

O zaletach PPE mówi się coraz więcej. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzięki PPE mamy możliwość dodatkowego odłożenia środków na emeryturę, które „finansuje” pracodawca. Dzięki programowi nie musimy pamiętać o tym by co miesiąc dodatkowo odłożyć pieniądze na konto oszczędnościowe. Taka forma oszczędzania jest niestety nadal trudna dla większości Polaków.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o Pracowniczym Programie Emerytalnym odsyłam tutaj.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.