Jak spać żeby się wyspać?

Comment

O nauce

To pytanie tylko pozornie nie ma sensu. Coraz więcej dorosłych Polaków cierpi bowiem na problemy z zasypianiem. Coraz gorsza jakość snu, a przede wszystkim niewystarczająca jego ilość ma bezpośrednie przełożenie na nasze życie. Ostatecznie – jeżeli się nie wyśpimy, jesteśmy zmęczeni. A więc spada nasza wydajność. Co zrobić, by móc skutecznie zasnąć?

Pierwsza i podstawowa zasada to regularność. Bardzo ważne jest, aby w końcu uregulować rytm swojego dnia i ustawić go w taki sposób, aby codziennie kłaść się oraz zasypiać o tej samej porze. To gwarantuje, że nie będziemy musieli martwić się o rozregulowaną gospodarkę organizmu. Owszem, czasem trudno jest to osiągnąć, ale próbować warto!

Jaka ilość snu będzie idealna? Trudno tu powiedzieć. Dla jednej osoby będzie to 7 godzin. Dla kogoś innego 8. Nie ma tu uniwersalnych prawideł, które pozwolą Ci określić najlepszą i idealną ilość snu dla Ciebie. Musisz próbować różnych wariantów i samodzielnie ocenić, który sprawdza się najlepiej.

Jedno jest pewne – w ciągu dnia staraj się unikać zbyt długich drzemek. Mogą one bowiem skutecznie zaburzać rytm organizmu, skutkiem czego będziesz mieć problemy z zasypianiem w nocy.

Zmniejsz czas spędzony w łóżku

Brzmi  dziwnie, prawda? Warto jednak pamiętać o tym, aby ograniczać ilość czasu jaką spędzamy w łóżku. Pamiętajmy, że to miejsce w którym mamy po prostu się wyspać. Jeżeli w ciągu dnia leżymy i na przykład oglądamy w łóżku filmy bądź korzystamy z telefonu – to nic dziwnego, że coraz trudniej nam tam zasnąć. Organizm zwyczajnie się przyzwyczaja do tego miejsca i łóżko nie ma już swoich kojących właściwości.

A jeżeli będziesz tam tylko się kłaść i zasypiać – sukces murowany!

Unikaj używek

Wbrew tak dobrze znanej prawdzie o “kieliszku na sen”, używki bardzo negatywnie wpływają na jakość snu. O ile alkohol pomaga zasypiać, o tyle warto pamiętać o tym, że znacznie spłyca sen. Skutkiem tego, jesteśmy znacznie bardziej podatni na budzenie się w nocy, choćby pod wpływem najmniejszych dźwięków z otoczenia.

O paleniu papierosów, które i tak jest szkodliwe dla całego organizmu nie ma nawet co wspominać. Nikotyna zaburza sen, bo pogarsza pracę serca, mózgu i płuc. A na koniec najważniejsze – pamiętaj, że kawa to też używka! Staraj się pić jej jak najmniej. 

Bez stresu

Trudno żyć bez stresu w dzisiejszych czasach. Ale – próbować trzeba. Dlatego musisz zadbać o to, aby w Twoim życiu było jak najmniej nerwów. A przynajmniej staraj się zrelaksować zanim pójdziesz do łóżka. Przestań myśleć o troskach życia codziennego, a zamiast tego pomyśl o czymś przyjemnym. Dodatkowy stres na pewno nie pomoże Ci w szybkim zaśnięciu. Wręcz przeciwnie – dodatkowo je utrudni!

Pamiętaj też o odpowiednim przygotowaniu miejsca w którym śpisz. Nie chodzi tu tylko o wybór odpowiedniego materaca w łóżku. Bardzo ważne jest również otoczenie. Posprzątaj! Po prostu. Porządek wzmaga poczucie bezpieczeństwa i pozwala szybciej oraz skuteczniej zasypiać. Spróbuj tego kiedyś, bo to potrafi naprawdę pomóc, nawet tym, którzy mają kłopoty z zasypianiem.

Pin It

Dodaj komentarz