Egzema, to stan zapalny skóry, powodujący wypryski w postaci czerwonych, swędzących plam, które z czasem pokrywają się krostkami i pęcherzykami. Najczęściej powstają w nadgarstkach, pod kolanami, pod łokciami, ale nie tylko. Jak sobie radzić z tą chorobą skóry?
Przyczyny egzemy
Egzema polega na zapaleniu wierzchnich warstw skóry i występowaniu na jej powierzchni wyprysków. Ze względu na swój przewlekły charakter może nawracać w mniej lub bardziej nasilonym stopniu. Jej podłoże leży w uwarunkowaniach genetycznych oraz na skutek działania czynników zewnętrznych o charakterze alergennym. Nie bez znaczenia jest również stresujący tryb życia, który może nasilić objawy. W zależności od czynnika wywołującego chorobę wyróżniamy egzemę egzogenną oraz endogenną. Egzema endogenna powstaje w wyniku oddziaływania wewnętrznych bodźców, bez udziału środowiska zewnętrznego. Gdy do powstania zmian na skórze dochodzi na skutek działania czynnika zewnętrznego to wówczas mówi się o egzemie egzogennej (kontaktowej). Różne typy egzemy mają tendencję do pojawiania się w różnych okresach życia. U dzieci najczęściej mamy do czynienia z endogenną egzemą atopową. U dorosłych występuje częściej egzema kontaktowa, dlatego zalecane jest zrobienie testów skórnych pozwalających wychwycić alergenny czynnik.
Objawy egzemy
Egzema objawia się obrzękniętą, zaczerwienioną, pokrytą grudkami skórą. Mogą być dostrzegalne drobne pęcherzyki zawierające wodnisty płyn. W przypadku rozdrapania może sączyć się płyn. Z upływem czasu skóra staje nadmiernie przesuszona i zaczyna się łuszczyć. Towarzyszyć temu może świąd, pieczenie oraz bolesność.
Leczenie
Skóra dotknięta egzemą wymaga szczególnej troski i właściwej pielęgnacji. Leczenie farmakologiczne nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia, gdyż choroba lubi w różnym stopniu nawracać. Do działań profilaktycznych zaliczamy oczywiście odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry. W codziennej pielęgnacji konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do mycia niezawierających mydła, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym oraz preparatów nawilżająco-zmiękczających. Najlepiej używać hipoalergicznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą. Podczas mycia woda nie powinna być zbyt gorąca, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Jeśli chodzi o odzież, to wskazane jest noszenie luźnych ubrań wykonanych z bawełny. Zalecane jest także wykluczenie substancji uczulających oraz wzbogacenie diety w kwas gamma-linolenowy. Jego bogatym źródłem jest np. olej z wiesiołka, czy ogórecznika lekarskiego. Warto też pić dużo wody, aby nawilżyć organizm od środka.
Dolegliwości skórne potrafią być bardzo uciążliwe i mają negatywny wpływ na jakość życia. Niestety środowisko, w którym żyjemy jest coraz bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia, stąd coraz powszechniejsze występowanie różnego rodzaju zmian na skórze. Odpowiednia pielęgnacja może okazać się skuteczna, jednak przy długotrwałych dolegliwościach konieczna jest wizyta u dermatologa.
Źródło zdjęć: www.pixabay.com