Któż z nas wybierając smartfona zastanawia się nad tym, że jego nowy nabytek może ulec uszkodzeniu? Tymczasem, telefony komórkowe są w dzisiejszych czasach niemalże przyklejone do naszych rąk. Nie używamy ich już w sposób ostrożny, jak jeszcze jakiś czas temu, więc ryzyko, że smartfon nagle upadnie na ziemię czy chodnik jest całkiem spore. Zatem – jak zabezpieczyć ekran swojego urządzenia przed uszkodzeniem? Co będzie lepszym rozwiązaniem – szkło hartowane czy też folia zabezpieczająca? W tym artykule podpowiemy Ci jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań.
Folie ochronne dostępne na rynku
Oferta folii ochronnych na smartfony jest naprawdę ogromna. Rozpiętość cenowa tego asortymentu również potrafi mocno zaskoczyć. Zaczynając od niedrogich materiałów ochronnych wartych może kilka złotych, przez folie zabezpieczające za naprawdę spore pieniądze. A z jakiego materiału wykonane są osłonki na ekrany smartfonów? Zdecydowana większość oferty na rynku to folie poliwęglanowe.
Najłatwiej podzielić folie ochronne na dwie grupy, w zależności od wykonania:
- Folie oparte o klej akrylowy
- Folie silikonowe (często określane jako bezklejowe)
Aktualnie na rynku zdecydowanie dominuje ten drugi wariant. Pokryte minimalną warstwą silikonu, praktycznie nie mają styczności z samą szybką urządzenia. Z kolei folie akrylowe zdają się powoli wychodzić z mody, a do najnowszych telefonów dostępne są wyłącznie jako naprawdę kosztowne modele.
Co właściwie wpływa na cenę folii na ekran? Przede wszystkim jakość materiału z którego dana osłonka została wykonana. Jak już wspomnieliśmy, najpowszechniej stosowanymi w tej chwili foliami są te wykonane z poliwęglanu, aczkolwiek ich ceny potrafią dosyć znacznie się różnić w zależności od kilku czynników – takich choćby jak grubość folii, twardość oraz jej przejrzystość (dostępne są m.in. warianty matowe, antyuderzeniowe, elastyczne oraz lustrzane).
Zalety folii ochronnych
Czytając w Internecie różne artykuły na temat skutecznej ochrony telefonu przed fizycznymi uszkodzeniami można natknąć się na opinie, że folie na ekran nie zapewniają dostatecznie dobrego zabezpieczenia. Tymczasem, tego typu elementy chroniące wyświetlacz wciąż są dostępne na rynku i mają swoich zwolenników. Jak to możliwe?
Jak już wspomnieliśmy, folia ochronna na telefon jest przede wszystkim wyraźnie tańsza niż szkło hartowane. Jeżeli obchodzisz się z telefonem niczym z przysłowiowym jajkiem, a zależy Ci jedynie na ochronie wyświetlacza przed zarysowaniami, to niedroga folia ochronna będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Wydasz znacznie mniej niż na szkło hartowane, a osiągniesz odpowiedni efekt.
Pamiętaj również, że montując taką osłonkę sprawisz, że ekran zacznie wyglądać jak nowy. Naklejenie folii ochronnej pozwoli Ci idealnie zamaskować istniejące już na wyświetlaczu rysy. A oprócz tego znikną również mało estetyczne odciski palców czy inne zabrudzenia. Co ciekawe, choć sama folia idealnie maskuje wszelkie niedoskonałości, to samemu nie pozostawia praktycznie żadnych zabrudzeń. Nawet jeżeli po pewnym czasie zdecydujesz się usunąć folię z ekranu swojego smartfona, to na powierzchni wyświetlacza nie powinny być widoczne żadne ślady po kleju!
Poza tym, folie ochronne nie są w żaden sposób uciążliwe przy codziennym użytkowaniu telefonu. Oczywiście, warunkiem komfortowego korzystania z urządzenia jest dobór folii dedykowanej pod konkretny model. Niemniej trzeba to uczciwie przyznać – po naklejeniu na ekran, dobrze wykonane osłonki są praktycznie niewidoczne. Poza tym, wybór folii zaprojektowanej z myślą o wybranym telefonie pozwoli na idealne jej dopasowanie do urządzenia.
A czy wiesz o tym, że naklejenie folii na ekranie pozwoli Ci na jeszcze łatwiejsze obsługiwanie Twojego telefonu? Przykładowo, osłonki typu lustrzanego nie tylko poprawiają czułość ekranu na dotyk (to znaczy, telefon szybciej reaguje na przesuwanie palcami), ale także poprawiają widoczność, zakrywając wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Tak samo wygląda to zresztą w przypadku folii matowych. Owe osłony kryją zabrudzenia, zapewniając jednocześnie idealną czytelność wyświetlacza nawet w pełnym słońcu.
Wady folii ochronnych
Czy folia ochronna zawsze będzie dobrym wyborem? Cóż, idealnych rozwiązań nie ma! Z doświadczenia jednak wiemy, że na większość wymienionych w tym akapicie wad cierpią głównie tańsze modele. Niedrogie warianty takich osłonek mają bowiem szereg niedociągnięć, które w dosyć istotny sposób wpływają na codzienne korzystanie z urządzenia.
Ot, choćby tak prozaiczna kwestia jak czytelność ekranu. Nieraz zdarza się, że tanie folie nieznanych producentów bardzo zniekształcają kolory na wyświetlaczu lub też nawet znacznie pogarszają kąty widzenia. Oprócz tego, zdarzają się tanie folie ochronne, które są zwyczajnie niedopasowane do konkretnego modelu. I choć producent może zapewniać, że dany model dedykowany jest do wybranego urządzenia, to po montażu okazuje się, że folia jest zbyt mała (na przykład nie chroni całego wyświetlacza) lub, przeciwnie, zbyt duża (na przykład, zasłaniając głośnik czy przycisk).
Innym problemem na jaki narzekają klienci zawiedzeni niską jakością tanich folii jest ich przyczepność do ekranu. Słaba jakość środka klejącego sprawia, że po jakimś czasie od montażu folia ochronna zaczyna się rolować. W rezultacie, nie tylko przestaje spełniać swoje zadanie (przez powstały otwór wpada kurz i zabrudzenia), ale również bardzo źle wygląda. Takie zjawisko jest szczególnie widoczne na rantach urządzenia. To właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie ekranu do montażu folii. Element musi być bardzo dokładnie wyczyszczony, bo nawet najmniejsze zabrudzenia mogą powodować trudności w naklejeniu folii.
I jeszcze jedna sprawa – warto pamiętać, że naklejenie folii ochronnej w żaden sposób nie ochroni wyświetlacza przed stłuczeniem! Dla osób, które obawiają się uszkodzenia ekranu swojego smartfona w wyniku upadku urządzenia, polecamy zupełnie inne rozwiązanie, jakim jest szkło hartowane, które opisujemy w kolejnym akapicie.
Może jednak szkło hartowane?
Czy istnieje idealny sposób na ochronę wyświetlacza Twojego smartfona przed fizycznymi uszkodzeniami? Cóż, folia ochronna nie zawsze spełnia swoje zadanie, dlatego warto rozważyć montaż szkła hartowanego. Co prawda nie zapewni ono stuprocentowej ochrony przed niespodziewanymi wypadkami, ale jednocześnie da znacznie większą pewność tego, że ekran Twojego smartfona będzie dobrze chroniony przed uszkodzeniem.
Zalety i wady szkła hartowanego
Telefon często wylatuje Ci z ręki, a Ty boisz się że w końcu na dobre rozbijesz jego wyświetlacz? Zapomnij o folii ochronnej, ponieważ nie ochroni ona ekranu! Zamiast niej, postaw na szkło hartowane! Owszem, jest ono znacznie droższe w zakupie niż folia, ale jednocześnie w idealny sposób zamortyzuje typowy upadek urządzenia. Dzięki temu, nie musisz się już martwić o ewentualne uszkodzenie wyświetlacza swojego telefonu.
Poza tym, szkło hartowane dobrej jakości jest zazwyczaj znacznie lepiej dopasowane do kształtu telefonu niż folia. W zasadzie nie zdarzają się sytuacje, aby poprawnie zamontowane szkło zasłaniało klawisze funkcyjne czy też głośnik telefonu.
Największą wadą szkła hartowanego jest jego cena. Dobrej jakości szybka ochronna do telefonu kosztuje znacznie więcej niż folia, ale z drugiej strony remont wyświetlacza pochłonąłby równie sporą kwotę. Zatem – chyba warto zaryzykować?
Reasumując – co warto wybrać?
Jedno jest pewne. Odpowiednie zabezpieczenie ekranu to absolutna podstawa, bowiem to właśnie on jest najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem telefonu. Folia ochronna jest znacznie tańsza, ale jednocześnie nie da pewności całkowitej ochrony w praktycznie każdych warunkach. Zatem – inwestycja w szkło hartowane to pewność, że ekran Twojego smartfona będzie rzeczywiście idealnie chroniony, niezależnie od sytuacji!