Fotografia jest bardzo popularną dziedziną sztuki, która ma wielu pasjonatów. Wystarczy średniej klasy lustrzanka, aby nauczyć się robić dobre zdjęcia w trybie manualnym. Dziś zajmiemy się fotografią portretową, która wbrew powszechnej opinii nie dotyczy tylko ujęcia samej twarzy. Poniżej prezentuję kilka wskazówek dla początkujących dotyczących rodzaju światła, kadrów oraz prawidłowej pozycji na zdjęciu.
Rodzaje kadrów
W fotografii portretowej mamy do czynienia z czterema rodzajami kadrów. Pierwszy z nich, to tzw. plan pełny, który prezentuje całą sylwetkę ciała. Drugi rodzaj kadru prezentujący sylwetkę od kolan wzwyż nazywany jest planem amerykańskim. Trzecim rodzajem kadru jest portret „od pasa w górę”, gdzie widoczna jest górna część sylwetki. Czwarty rodzaj, to półzbliżenie, na którym widoczne są ramiona oraz twarz. W przypadku zdjęć samej twarzy możemy mówić o kilku rodzajach ujęć:
- portrecie En face, gdzie twarz skierowana jest bezpośrednio do przodu,
- ujęciu siedem-ósmych, gdzie twarz modela jest zwrócona delikatnie w jednym kierunku, ale w taki sposób, by były widoczne uszy,
- ujęciu dwie-trzecie, na którym twarz fotografowanej osoby jest mocno zwrócona w jednym kierunku, widoczne jest tylko jedno ucho, ale krawędź nosa nie przecina linii policzka,
- ujęciu profilowym, gdzie widoczna jest tylko połowa twarzy fotografowanej osoby.
Oświetlenie
Temat światła w fotografii jest bardzo obszerną dziedziną, jednak biorąc pod uwagę charakter oświetlenia możemy wyróżnić:
- światło miękkie, polegające na tym, że między fotografowanym obiektem, a źródłem światła znajduje się dyfuzor. W przypadku fotografii studyjnej są to nakładki na lampy. Przy fotografii w plenerze efekt ten uzyskamy przy zachmurzonym niebie lub wykonywaniu zdjęć w cieniu. Efekt ten idealnie sprawdza się przy portretach rodzinnych oraz fotografii dziecięcej.
- światło twarde, charakteryzujące się dużym kontrastem i intensywnością uwydatnia zmarszczki i niedoskonałości, dlatego nie jest szczególnie polecane dla początkujących.
Triki fotograficzne
Bardzo istotną sprawą przy fotografii portretowej jest dobra ostrość oczu fotografowanej osoby. Odległość między twarzą, a obiektywem nie powinna być zbyt mała, gdyż twarz modela będzie wydawała się nienaturalnie uwypuklona. Aby celowo taki efekt uzyskać, stosuje się obiektyw „rybie oko”. Przy zdjęciach profilowych warto zrobić kilka prób ujęcia prawego i lewego profilu, gdyż tak naprawdę każdy z nas ma tylko jeden dobry profil pod względem fotograficznym i tylko w ten sposób przekonamy się, który lepiej prezentuje się na fotografii. Piękne portrety charakteryzują się tym, że model ma iskierki w oczach, czyli tzw. bliki, które uzyskamy za pomocą źródła światła, które odbije się w źrenicach. W przypadku planu amerykańskiego i pełnego warto ustawiać modela pod lekkim kątem, gdyż sylwetka usytuowana na wprost wyda się masywniejsza, niż w rzeczywistości. Ciężar ciała powinien opierać się na tylnej nodze, a przednia powinna być lekko ugięta. Jeśli chcemy wykonać ciekawe zdjęcie portretowe „od pasa w górę” lub „od ramion w górę”, to warto wprowadzić w nie odrobinę dynamizmu, np. przechylając głowę lekko w bok. Nie należy przyciskać ramion do tułowia, gdyż nada to ciężkości i spowoduje, że model będzie wyglądać grubiej, niż w rzeczywistości. Pamiętajcie także o tym, aby w tle fotografowanej osoby nie znajdowały się żadne szpecące elementy, jak np. znaki drogowe, śmietniki, czy inne nieciekawe obiekty, gdyż tło w fotografii portretowej jest niezwykle ważne.
Źródło zdjęć: www.foter.com