Rosnące koszty utrzymania domu sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne źródła energii takie jak kolektory słoneczne, wykorzystujące promienie słońca, pompy ciepła, traktujące jako medium wodę lub powietrze oraz wiatraki, wykorzystujące energię wiatrową. Na rynku odnawialnych źródeł energii swoje miejsce znalazła także fotowoltaika, która zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czym są panele fotowoltaiczne i czy są opłacalne?
Fotowoltaika – co to takiego?
Czym się różnią panele fotowoltaiczne od paneli słonecznych? Panele fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Inaczej rzecz ujmując jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieni słonecznych wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie ze względów praktycznych oraz ekologicznych. W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej uzyskaną energię można zużywać w całości, magazynować lub sprzedawać.
Opłacalność paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne zapewniają 25 lat bezobsługowej pracy wytwarzając każdego dnia zupełnie darmowy prąd. Ilość produkowanego prądu jest uzależniona od rodzaju i wielkości instalacji fotowoltaicznej. Chcąc produkować 2500-3000 kWh energii rocznie (czyli tyle, ile zużywa typowa rodzina), trzeba przygotować się na wydatek rzędu 18000-25000 złotych. Koszt uzależniony jest od jakości, marki oraz poziomu skomplikowania montażu. Panele fotowoltaiczne zwracają się po około 10 latach użytkowania, a przy skorzystaniu z dofinansowania okres ten skraca się prawie o połowę. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa i nie trzeba obawiać się kosztów związanych z eksploatacją paneli.
Zgodnie z przyjętą przez Rząd Polityką Energetyczną Polski odnawialne źródła energii mają stanowić 20% całości wytwarzanej energii. Zmusza nas to do poszukiwania nowych rozwiązań będących przyjaznymi dla środowiska. Państwowe aparaty umożliwiają tego typu przedsięwzięcia, oferując dofinansowania na ten cel. BOŚ we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej proponuje niskooprocentowany kredyt, który spłaca się z zysku z instalacji fotowoltaicznej.
Źródło zdjęć: www.pixabay.com