Gdzie znajdują zastosowanie odciągi spawalnicze?

Comment

O przemyśle i technologiach
odciagi spawalnicze

Zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków w pracy jest bardzo ważne. Jednym z elementów, które powinny być wyposażeniem każdego stanowiska spawalniczego są odciągi. Jaka jest ich funkcja?

Jak działają wyciągi spawalnicze?

Spawanie to czynność wymagająca odpowiednich umiejętności i uprawnień. Polega na podgrzewaniu elementów metalowych lub z tworzywa sztucznego, co umożliwia ich trwałe połączenie. Podczas wykonywania pracy bardzo ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Pracownik powinien posiadać odpowiednie ubranie ochronne – spodnie, fartuch i buty, oraz rękawice chroniące dłonie. Najważniejszym elementem jest stosowanie przyłbicy lub okularów chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym. Równie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Odciągi spawalnicze to urządzenie umożliwiające pozbycie się z miejsca pracy wszelkich drobinek i dymów powstałych podczas spawania. Powinny być zamontowane bezpośrednio nad miejscem, gdzie pracuje spawacz. Urządzenie posiada specjalne regulowane ramiona odciągowe, które umożliwiają dowolne ustawienie. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby w pobliżu pracy nie znajdowały się materiały łatwopalne. Iskry wytwarzana podczas spawania lub nagrzane drobinki mogą doprowadzić do poważnych w skutkach wypadków. 

Jakie jeszcze akcesoria wpływają na komfort pracy?

Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy zapewnia bezpieczeństwo, ochronę zdrowia pracownika oraz pozwala zmniejszyć uciążliwości związane z wykonywaniem określonego zadania, co wpływa na jego efektywność. Dodatkowo pozwalają one utrzymać maszyny i urządzenia w dobrym stanie technicznym. W miejscach, gdzie obróbce poddawany jest metal w dużych ilościach powstaje mgła olejowa. Jest ona nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale również pozostawia osad na wszystkich maszynach i może powodować uszkodzenia i zwarcia. Filtry do mgły olejowej pozwalają nie tylko oczyścić powietrze, ale również przygotować olej do ponownego wykorzystania.

Dodaj komentarz