Tags:

Odmieniony G5

Comment

O przemyśle i technologiach

Następcą bijącego rekordy popularności iMaca G4 był model G5. To pierwszy model iMaca, który wyglądem najbardziej przypomina obecne komputery stacjonarne marki Apple. Powrót do korzeni w nowoczesnej odsłonie był kolejnym hitem.

Imac G5

Desktop o architekturze PowerPC to ostatnia seria z popularnym procesorem Mc OS Classic. Macintosh był dostępny w dwóch wersjach. Mniejsza czyli z panoramicznym monitorem o przekątnej 17 cali oraz większa 20-calowa. Obie z częstotliwościami 1.6 – 2.1 GHz.

Nowością w G5 był procesor. Wersja 2 albo 4-rdzeniowa PowerPC G5. Najsilniejsza jednostka to aż 2.5 Ghz na każdym z czterech rdzeni.

Nowy iMac G5 znalazł swoich zwolenników również wśród osób, które do tej pory były sceptycznie nastawione do Macintoshów. Nie każdemu odpowiadała filozofia marki – 'all in one’, zatem Apple zaproponowało wersję Power Mac G5 tj. Tower, która zakładała możliwość konfiguracji. W ten sposób użytkownicy mieli szansę na wprowadzenie większych zmian niż w wersji 'all in one’ gdzie było to po prostu niemożliwe. Możliwość wymiany karty graficznej czy też rozszerzenie pamięci RAM do 4 GB lub 16 GB zyskała nowych fanów. Produkcja modelu iMac G5 miała swój początek 31 sierpnia 2004 roku, a koniec w marcu 2006.

Model G5 jako pierwszy w historii Macintoshów był sprzedawany w komplecie ze słynną myszką Apple – Mighty Mouse. Ta 4-przyciskowa mysz pojawiła się w 2004 roku na początku września.

W odróżnieniu od G4, ten model został zawieszony na 'płaskiej stopie’, a jak wiadomo był to nowy kierunek Apple.

Źródło zdjęć: macworld.com

Dodaj komentarz