Jak wykonać podjazd dla osoby niepełnosprawnej?

Comment

Lifestyle
podjazd dla niepelnosprawnych

Aby osoby niepełnosprawne mogły łatwiej poruszać się na wózkach inwalidzkich oraz z użyciem innych urządzeń, powstają podjazdy. Jak można wykonać podjazd dla niepełnosprawnego? Czy można ubiegać się o dofinansowanie do jego wybudowania?

Czym jest podjazd dla niepełnosprawnych?

Podjazd dla niepełnosprawnych to rodzaj niewielkiego wzniesienia, zazwyczaj betonowego lub metalowego, które służy do ułatwienia dostępu dla osób z ograniczeniami ruchowymi do budynków lub innych miejsc, które są dla osób z niepełnosprawnościami trudno dostępne.

Najczęściej podjazdy dla niepełnosprawnych są stosowane przy wejściach do budynków publicznych, takich jak szkoły, biura, urzędy czy sklepy, aby umożliwić osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich bezpieczny i wygodny dostęp do tych miejsc.

Również podjazdy tego typu wykonuje się przy budynkach mieszkalnych, na przykład przy domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami.

Podjazd dla niepełnosprawnego – jak go wykonać?

Przygotowanie podjazdu dla osoby niepełnosprawnej wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Najlepiej, aby prace te były zlecone firmie posiadającej w tym zakresie duże doświadczenie, chociaż można też podjazd przygotować samodzielnie.

Aby wykonać podjazd dla osoby niepełnosprawnej, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Na początku należy przygotować projekt podjazdu, który będzie zgodny z obowiązującymi przepisami i normami dotyczącymi osób niepełnosprawnych.
  • Podjazd musi mieć odpowiednie wymiary, szczególnie szerokość, aby pozwalał on na łatwe korzystanie z niego przez osoby niepełnosprawne.
  • Należy dobrać odpowiedni rodzaj nawierzchni dla podjazdu. Obecnie najczęściej stosuje się gotowe płyty betonowe, kostkę brukową.
  • Należy zapewnić odpowiedni kąt spadku podjazdu, aby ułatwić poruszanie się osoby niepełnosprawnej i umożliwić odprowadzanie wody opadowej.
  • Trzeba pamiętać o tym, że wymagane jest też wyposażenie podjazdu w poręcze dla osób z ograniczeniami ruchu.
  • Należy zadbać o odpowiednie oznakowanie i oświetlenie podjazdu przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych.

Jakie są ceny podjazdów dla niepełnosprawnych?

Gdy chodzi o budowle jak podjazd dla niepełnosprawnych ceny są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym od typu podjazdu, jego długości, konstrukcji, wykorzystanych materiałów.

Warto pamiętać też o tym, że podjazdy mogą być dofinansowane przez PFRON, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami pod kątem finansowania, aby zapłacić za taką konstrukcję jeszcze niższą cenę.

Dodaj komentarz