Znajomość języka chińskiego podnosi naszą wartość na rynku pracy i jest to niezaprzeczalny fakt. Coraz chętniej wchodzimy ze swoimi produktami na rynek chiński, a i sprowadzamy ich produkty, dlatego tłumacze języka chińskiego są na wagę złota. Znajomość angielskiego już nie wystarczy. Przejrzałam fora internetowe i zainteresowanie tym językiem jest duże, dlatego postanowiłam się bliżej przyjrzeć tematowi.
Na początek…
Z racji tego, że chiński nie był nigdy popularnym językiem nauki w Polsce, nie posiadamy podstaw językowych, nie znamy alfabetu i pisowni znaków. Szacuje się, iż składa sie on z około 5 tysięcy znaków i wciąż powstają nowe. Przerażające? Polski alfabet składa się z 32 liter:) Może zniechęcić… Od razu na pocieszenie dodam, iż w opinii osób, które nauczyły się chińskiego, nie jest on językiem trudnym. Jest to język analityczny, co oznacza, że wyrazy nie są odmieniane. Gramatyka języka chińskiego jest dość prosta. Nie ma czasów, odmiany przez przypadki, rodzaje i odpadają liczby. Czyż nie pięknie? Ileż narzekamy na wielość czasów w angielskim:) Język chiński jest językiem tonalnym, to znaczy, że w zależności od tonacji określonej sylaby, zmienia się znaczenie słowa.
Gdzie się uczyć?
Szkoły językowe, instytuty, prywatne lekcje bądź też nauka samodzielna. Dzięki wirtualnej sieci możemy samodzielnie rozpocząć naukę, choć nie jest to łatwe. Najwięcej problemów w nauce języka chińskiego przysparza pisownia, ale nie należy się tym zrażać, bo już po kilku tygodniach zauważymy duże postępy.
Sposób na chiński
Zamiłowanie do kultury i tradycji Chin. Język jest integralną częścią spuścizny. Każdy, kto interesuje się ich kulturą, łatwiej i szybciej nauczy się języka, a warto bo Chiny stają się globalną potęgą.