Karty paliwowe i flotowe — jak działa?

Comment

O przemyśle i technologiach
karta paliwowa

Karty paliwowe to dobre rozwiązanie dla firm transportowych i tych, które posiadają auta służbowe do zarządzania taborem pojazdów, a także optymalizacji kosztów ich utrzymania. Produkt taki umożliwia tankowanie samochodu bezgotówkowo, co jest korzystne nie tylko dla pracowników przedsiębiorstwa, ale także upraszcza rozliczenie wydatków w firmie. Jak działają karty paliwowe i flotowe? Podpowiadamy.

Czym są karty paliwowe?

Karty paliwowe i flotowe wyglądają podobnie jak standardowe karty płatnicze. W zależności od wyboru konkretnego rozwiązania można nimi zapłacić nie tylko za tankowanie samochodu należącego do floty firmowej, ale również za akcesoria, takie jak płyn do spryskiwaczy, olej czy korzystanie z myjni lub odkurzanie pojazdu.

Bardziej rozbudowane pakiety umożliwiają płacenie bezgotówkowo za więcej usług, takich jak przejazd autostradami, korzystanie z parkingów, a nawet serwisowanie samochodu. Niektóre z nich pozwalają także uzyskać znaczne rabaty, na przykład zniżki na zakup paliwa, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu groszy na litrze.

W zależności od operatora karta paliwowa może mieć formę imienną, być przypisana do konkretnego samochodu za pomocą jego numerów rejestracyjnych lub występować w wersji na okaziciela. Wówczas każdy pracownik firmy może korzystać z takiego produktu.

Jak otrzymać kartę paliwową?

Karty paliwowe podobnie jak ubezpieczenie OCP to rozwiązania skierowane wyłącznie do firm. Poszczególne produkty mogą się różnić między sobą okresem i sposobem rozliczania się. Najczęściej wybierane są te z odroczonym terminem płatności lub prepaid, czyli w formie przedpłaty.

Sam wybór wydawcy karty paliwowej jest uzależniony od rodzaju posiadanej floty i wielkości firmy. Małe przedsiębiorstwa, które świadczą usługi jedynie w Polsce, zazwyczaj wybierają kartę tylko jednej lub kilku sieci stacji benzynowych działających na terenie naszego kraju. Z kolei duże firmy transportowe, które często realizują zlecenia międzynarodowe, najczęściej decydują się na operatorów, którzy działają na terenie całej Unii Europejskiej i poza tańszym tankowaniem oferują także szereg innych usług.

Karta paliwowa a korzyści dla firmy

Jedną z największych korzyści karty paliwowej jest możliwość płacenia za paliwo i inne usługi przez dowolnego pracownika, dzięki czemu podczas dokonywania zakupów na stacji benzynowej nie musi on prosić o wystawienie faktury. Jest to możliwe ze względu na to, że każda transakcja zapisywana jest w systemie elektronicznym, do którego właściciel przedsiębiorstwa ma dostęp. Dzięki temu w systemie wystawiona jest jedynie faktura zbiorcza. Ponadto w przypadku tankowania za granicą karta paliwowa umożliwia odzyskanie podatku VAT.

Dodaj komentarz