Kolka znana jest wszystkim, i maluchom i dorosłym, często jest wynikiem dużego wysiłku fizycznego, ale też może się pojawić po spożyciu tłustych i smażonych potraw. Kolka wątrobowa to silny ból, który występuje po prawej stronie, pod żebrami, promieniując do łopatki. Ból jest nagły i bardzo dokuczliwy. Na ataki bólowe uskarża się około 15% dorosłych Polaków.
Przeciążony pęcherzyk żółciowy
W twojej diecie główną rolę odgrywa tłuszcz zwierzęcy? Możesz się spodziewać prędzej czy później, że kolka wątrobowa wystąpi. Pęcherzyk żółciowy, powszechnie określany mianem woreczka żółciowego, jest swego rodzaju magazynem, który przechowuje żółć, konieczną do trawienia. Po posiłku kurczy się, wypychając żółć do dwunastnicy. Czasem przepływ żółci jest utrudniony, gdyż powstają w nim złogi, które utrudniają jej przepływ. Wówczas pęcherzyk żółciowy zaczyna intensywnie się kurczyć i pojawia się silny ból, czyli kolka wątrobowa.
Doraźne wsparcie
Kolka brzuszna pojawia się nieoczekiwanie, dlatego warto mieć zawsze w domu leki działające na skurcze mięśni i eliminujące ból. Dobroczynnie na kolkę wpływa również leżenie na wznak i położenie na brzuchu ciepłego kompresu. Rozkurczowo na kolkę brzuszną działa również herbata z kopru włoskiego.
O jakie badania poprosić lekarza?
Jeśli kolka wątrobowa dopadła nas kilkukrotnie, to najlepiej udać się do lekarza i określić przyczyny jej występowania. Przydatne będzie badanie USG, krwi, dróg żółciowych i wątroby. Jeśli badania nic nie wykażą, to przyczyna leży najprawdopodobniej w niewłaściwej diecie. I pora ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz produktów bogatszych w błonnik.