Kosiarka bijakowa czy rotacyjna?

Comment

O przemyśle i technologiach

Okres jesienno-zimowy stanowi doskonałą okazję, aby po zakończeniu wszelkich prac ogrodowych lub polowych, dokładnie sprawdzić dotychczasowy sprzęt. Wyczyścić, naprawić ewentualne usterki lub podjąć decyzję o zakupie nowego.

Jednym z podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia każdego gospodarstwa, zarówno mniejszego, jak i większego, jest kosiarka. Pielęgnacja trawnika może być jeszcze łatwiejsza, jeśli wejdziemy w posiadanie kosiarki rotacyjnej lub bijakowej. Co to takiego? Jakie są między nimi różnice? Zapraszam do lektury!

Kosiarka rotacyjna

Kosiarka rotacyjna wykorzystywana jest przede wszystkim do koszenia bardzo dużych, często zróżnicowanych powierzchni (łąk, pól), zwłaszcza przy ścinaniu wysokich traw. W maszynie część tnącą stanowi szybko obracający się wokół własnej osi nóż, zaś cięcie polega na błyskawicznym uderzeniu rośliny. Urządzenie wymaga wprawdzie dużej mocy, ale wysoka prędkość talerzy roboczych pozwala uzyskać wydajność i dobrą jakość koszenia. Maszyna dostępna jest w trzech szerokościach roboczych: 1.35 m, 1.85 m oraz 2.10 m.

Kosiarka bijakowa

Kosiaka bijakowa, będąca rodzajem kosiarki rotacyjnej, służy nie tylko do ścinania i strzyżenia, ale również:

  • mulczowania (rozdrabniania) pozostałości roślin powstałych przy różnorodnych pracach polowych (słoma kukurydzy, słoma, nawozy naturalne), prac sadowniczych i uprawie roślin (trawy, gałęzie, winorośle);
  • mulczowania resztek roślin z terenów komunalnych (przy drogach, ciekach wodnych, wałach);
  • oraz oczyszczania pastwisk.

Maszyna została posiada kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt bijaków (w zależności od wielkości sprzętu) o charakterystycznym kształcie przypominającym literę „L” lub „T”, które rozdrabniają koszoną roślinność. Ostrza obracają się w płaszczyźnie pionowej, zaś kosiarka pracuje na bardzo wysokich obrotach (dochodzących do 3000 na minutę), dzięki czemu doskonale radzi sobie z grubymi chwastami, krzakami oraz samosiejkami drzew. Może być napędzana mechanicznie za pomocą wałka odbioru mocy WOM bądź hydraulicznie, jeżeli ma zamontowany silnik hydrauliczny. Kosiarka bijakowa, dokładnie mulczując zmniejsza objętość pozostałego pokostu, a rozdrobniona roślinność wnika w głąb gleby i odżywia korzenie trawy, która staje się z czasem bardziej gęsta i bujna.

https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/osprzet-montowany-z-przodu/kosiarka-bijakowa-profi/966416101/

Dodaj komentarz