Koszmary senne świadczą o chorobie?

Comment

Libtech O nauce
Sen

Jedni śnią częściej, inni bardzo rzadko bądź nie pamiętają snów. Od wieków temat snów poddawany był analizie. Wierzono w ich moc, traktowano jako drogowskaz na przyszłość, szukano odpowiedzi na problemy życia codziennego. Dziś również wiele osób na całym świecie traktuje sny, koszmary jako wskazówkę.

Koszmary senne.

Źródło: piter-piter.ru.

Sen- niespełnione pragnienia?

W XIX wieku Zygmunt Freund w swojej psychoanalizie stwierdził, iż sny to nasze ukryte pragnienia, których źródeł należy doszukiwać się w dzieciństwie. Marzenia, koszmary senne traktował jako podstawę psychoanalizy. Ich dogłębna interpretacja miała na celu leczenie dysfunkcji i chorób psychicznych. W latach 70. ubiegłego wieku badacze amerykańscy odkryli, że sny mogą mieć również podłoże środowiskowe i biochemiczne. Nadal psychoanaliza Freuda uznawana jest za klucz do ukrytych pragnień, uczuć, emocji. Koszmary senne mogą być wskazówką, że coś dzieje się z nami niepokojącego.

Coś mnie trapi, stąd koszmary senne?

Przeżywane w trakcie snu traumatyczne sceny mogą być sygnałem choroby somatycznej bądź zaburzeń osobowości. Mogą być odpowiedzią na to, co przeżyliśmy w rzeczywistości, śmierć bliskich, wypadek itd. Koszmary senne pokazują, że nie do końca poradziliśmy sobie z tym co się stało.

Sen.

Źródło: haberturk.com.

Na koszmary senne mają wpływ również choroby układu oddechowego. Mogą wystąpić po odstawieniu używek bądź pojawiają się pod wpływem niektórych leków. Badacze snów przyczyn koszmarów upatrują również w lękach, codziennych rozterkach, wewnętrznym rozdarciu.

Może warto się im czasem przyjrzeć? Oczywiście nie popadajmy w skrajności, ale można od czasu do czasu poszukać w nich klucza do codzienności. 

Źródło głównego obrazka: beesona.ru.

Dodaj komentarz