Kotły kondensacyjne

Comment

O przemyśle i technologiach

Kotły kondensacyjne to dla wielu tzw. „czarna magia”. W końcu o kondensacji uczyliśmy się jeszcze w szkole ale było to tak dawno, że kto by pamiętał o kondensacji ;). A jak to połączyć z kotłami? I dlaczego kotły kondensacyjne są coraz bardziej popularne? Jeżeli chcecie dowiedzieć się na czym polega zjawisko kondensacji i dlaczego warto zainwestować w kotły kondensacyjne, zapraszam do lektury.

Najbardziej prostymi słowami; kondensacja to nic innego jak skroplenie się pary wodnej. Jaki związek mają z tym kotły gazowe? Zjawisko kondensacji wykorzystano właśnie w technice grzewczej. Pewnie się zastanawiacie dlaczego. Pomimo że kocioł gazowy kondensacyjny może być znacznie droższy do zwykłego kotła, warto wiedzieć, że ten zużywać będzie mniej paliwa. Skroplona para wodna, która powstała w wyniku spalania gazu, zostaje odzyskana, w wyniku czego mamy oszczędności do (uwaga!) nawet 25% energii. Co ciekawe, to efekt nie tylko z procesu kondensacji, ale także samej budowy urządzenia. Wszystkie kotły różnią się od siebie pod wieloma względami. Kocioł jednofunkcyjny będzie inny niż kocioł gazowy czy kocioł gazowy dwufunkcyjny. Okay, ale wróćmy do zalet kotłów kondensacyjnych. Co jeszcze?

Jedną z głównych, a niestety często pomijanych, zalet jest bezpieczeństwo eksploatacji. Dużym plusem posiadania kotła kondensacyjnego w domu jest także jego cicha praca i przede wszystkim efektywność energetyczna, która wynosi aż 94%.

Ceny kotłów różnią się w zależności od modelu. Kocioł bardzo dobrej jakości można kupić już od 4 tys. zł.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz