O ile wzrośnie najniższa pensja w 2015?

1 Reply

Libtech O rynku pracy
Wynagrodzenie

Politycy się postarali? Tak można byłoby odczytać ich dobre chęci, ale jak wiemy dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, więc na wielką podwyżkę zarabiający najniższą, nie mają co liczyć. W Polsce ponad milion Polaków zarabia grosze, pracując osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu.

Wyższa o 70 zł brutto

W myśl ustawy minimalna pensja powinna maksymalnie wynosić w tym roku 1731 zł brutto, jednak rządzący postanowili coś dorzucić i ma wynosić 1750 zł brutto. A było 1680 zł brutto. Do połowy roku rząd musi przedstawić Komisji Trójstronnej propozycję najniższej płacy. Cóż można powiedzieć, z resztą chyba nikt nie spodziewał się tego, że w końcu pojawi się z przodu dwójka, bo na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Źródło: http://www.fes-southafrica.org

Podstawa + premia

To obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów zatrudniania pracowników. Podstawa= najniższa pensja bądź nieco ponad, a do tego premia uznaniowa, a więc może być, a może jej nie być. Innym rozwiązaniem jest sama podstawa w postaci najniższej, a reszta 'pod stołem’.

Wyższe pensja, wyższe koszty zatrudnienia pracownika

Wyższa pensja, to wyższe koszty zatrudnienia pracownika. Jeśli na 2015 rok przyjęta zostanie minimalna krajowa w kwocie 1750 brutto, to koszt utrzymania jednego pracownika zwiększy się o ok 1000 zł w skali roku. Pracodawcy zatrudniają za minimalną płacę, bo chętnych do pracy jest wielu. Bezrobocie wśród młodych i dobrze wykształconych ludzi sprawia, że biorą pracę za najniższą krajową, bo lepsze to niż bezczynne siedzenie w domu.

Jeśli Komisja zaakceptuje propozycję, zarabiający najniższą, na rękę otrzymają 1286,16 zł.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz dobrego programu księgowego – sprawdź Flow4You (https://f4you.pl/)

1 comment

  1. Pingback: Ekonomia

Dodaj komentarz