Objawy depresji – kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?

Comment

Lifestyle
psychiatra

Depresja jest podstępnym schorzeniem, które dotyka obecnie wielu osób. W jaki sposób można ją rozpoznać? Sprawdź objawy towarzyszące depresji i dowiedz się, kiedy warto udać się do lekarza psychiatry, aby rozpocząć leczenie tej dolegliwości.

Czym jest depresja?

Depresją nazywa się rodzaj schorzenia psychicznego, w którym dochodzi do częstego lub ciągłego doświadczania uczucia smutku, przygnębienia, beznadziei. Również mogą towarzyszyć jej inne, także niebezpieczne objawy, między innymi chęć popełnienia samobójstwa.

Przez wiele lat depresja była tematem tabu, ale obecnie, na szczęście, rozmawia się o niej coraz częściej, co powoduje, że wiele osób zgłasza się do lekarza psychiatry, by tam rozpocząć swoje leczenie.

Kto narażony jest na depresję?

Depresja jest dolegliwością, która może dotknąć ludzi w każdym wieku – dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorów.

Jej występowanie może mieć różne przyczyny, między innymi może być ono związane z nierównowagą hormonalną, nieprawidłowym wydzielaniem hormonów, niedoborami określonych substancji aktywnych czy też traumatycznymi wydarzeniami, które wydarzyły się w życiu osoby chorej.

Objawy depresji

Depresja daje zróżnicowane objawy, które często bywają też bagatelizowane. Warto zatem poznać je bliżej, aby dzięki temu szybko ją rozpoznać u siebie albo u innej bliskiej osoby.

Do najczęściej występujących objawów depresji zaliczane są:

  • smutek

  • przygnębienie

  • obniżone poczucie własnej wartości

  • poczucie bezsensowności

  • niechęć

  • utrata zainteresowań

  • obniżona aktywność fizyczna

  • myśli i próby samobójcze

  • zaburzenia snu

  • zaburzenia odżywiania

W przypadku zauważenia u siebie poniższych objawów warto zdecydować się na wizytę u lekarza psychiatry, który będzie mógł przeprowadzić dokładną diagnostykę i zalecić właściwe postępowanie w celu terapii tej dolegliwości.

Gdzie udać się do psychiatry?

Gdy potrzebny jest dobry psychiatra Poznań to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z kompleksowej pomocy psychiatrycznej w wielu gabinetach. Działają one zarówno na NFZ, jak i prywatnie.

Do skorzystania z wizyty u psychiatry na NFZ nie ma potrzeby posiadania skierowania od innego lekarza. Niestety, minusem jest w tym przypadku dość długi czas oczekiwania na wizytę, który niekiedy może wynosić nawet parę miesięcy. To w wielu przypadkach stanowczo zbyt długo.

Wiele osób wybiera z tego powodu prywatne konsultacje psychiatryczne. Czas dostania się na wizytę jest wtedy o wiele krótszy. Za wizytę trzeba zapłacić wtedy najczęściej od około 100 do 200 złotych.

Dodaj komentarz