Opłacalne zawody, których nie chcemy wykonywać

Comment

O rynku pracy

Wydawać by się mogło, że tylko poza granicami naszego kraju rodzimi mieszkańcy niechętnie imają się niektórych prac, czego efektem jest otwarcie granic na imigrantów. Okazuje się, że również w Polsce istnieją zawody, które raczej mało kto chce wykonywać. Nie mówimy tu bynajmniej o zajęciach słabo wynagradzanych, ale wręcz przeciwnie. Jakich zawodów nie chcemy wykonywać pomimo wysokich wynagrodzeń?

 

Nietypowy wizażysta

Śmierć i umieranie są wpisane w ludzką naturę, jednak praca ze zwłokami wymaga bardzo dużej odporności psychicznej. Tanatokosmetyk, to człowiek zajmujący się wizażem zwłok. Z dziedziny tej organizowane są kursy i szkolenia, a po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji pracę można znaleźć bez najmniejszych problemów. Nie jest to jednak praca dla każdego, gdyż tylko najwytrwalsi są w stanie obcować ze zmarłymi na co dzień. Wizażysta zwłok, czyli tanatokosmetyk zarabia przeciętnie około 4500 zł netto. Ogólnie rzecz biorąc praca w domach pogrzebowych choć nie kojarzy się z przyjemnym zajęciem – jest bardzo opłacalną profesją.

Śmierdzący interes

Wywóz śmieci i innych zanieczyszczeń nie jest zbyt prestiżowym zajęciem, stąd małe zainteresowanie tego typu profesją. Jest to jednak zawód, na który panuje duże zapotrzebowanie. Najmniej zarabiają sortowacze nieczystości oraz zamiatacze. Ich zarobki wynoszą średnio 2000 zł netto. Ładowacze oraz osoby obsługujące śmieciarki zarabiają średnio 3000 zł netto. Rośnie zainteresowanie usługami sprzątającymi. Najczęściej sprzątanie domów traktowane jest jako zajęcie dorywcze. Jeśli zdecydujemy się założyć działalność gospodarczą związaną z utrzymaniem porządku w szerszym zakresie, mamy szansę na całkiem spore zyski. Wysokość zarobków uzależniona jest od wielkości miasta oraz regionu kraju.

Mięsna robota

Praca w masarniach oraz ubojniach jest bardzo opłacalnym zajęciem. O ile zawód rzeźnika nie jest szczególnie trudny, gdyż wymaga jedynie siły i wytrzymałości fizycznej, o tyle praca przy uboju zwierząt jest już zdecydowanie trudniejsza. Charakter pracy wymaga ogromnej siły psychicznej, odwagi i pewnego rodzaju braku wrażliwości na krzywdę zwierząt. Mimo, iż tego typu zakłady muszą spełniać wszelkie wymogi, a ubój odbywa się zazwyczaj w sposób humanitarny, to jednak mało kogo takie zajęcie nie wzrusza. Znalezienie pracowników potrafiących sprostać wyzwaniu, to nie lada wyczyn, dlatego oferowane zarobki wahają się w przedziale od 3000 do 5000 zł netto.

Szukając dla siebie niszy rynkowej warto pomyśleć o zawodach, które nie cieszą się zbyt wielką popularnością. Być może właśnie wśród nich znajdziemy zajęcie, które okaże się opłacalne.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

 

Dodaj komentarz