Pokój do wynajęcia… Czyli studenckie poszukiwania mieszkania

Comment

O przemyśle i technologiach

Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji i choć studenci mają jeszcze miesiąc luzu, zanim powrócą na uczelnie, to zapewne wielu z nich już myśli o lokum, w którym przyjdzie im przetrwać nowy rok akademicki. Mieszkanie, pokój, a może akademik? Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

www.foter.com

www.foter.com

Akademik

Wyobrażenie o akademikach zazwyczaj kojarzone jest ze słabymi warunkami i jedną wielką imprezą. Standard w akademikach bardzo się zmienił w ostatnim czasie i warunki w nich panujące są znacznie lepsze, niż jeszcze kilka lat temu. Zaletą akademików jest oczywiście ich cena, gdyż za pokój trzeba zapłacić około 450 zł miesięcznie. Mankamentem jest to, że często brakuje w nich po prostu miejsca, zasady przyjmowania studentów stają się przez to, z roku na rok coraz bardziej rygorystyczne  i niekiedy rezygnacja z akademika nie jest kwestią wyboru, ale koniecznością.

www.foter.com

www.foter.com

Pokój w prywatnym mieszkaniu

Alternatywą dla pokoju w domu studenckim jest wynajem pokoju w prywatnym mieszkaniu. Wiąże się to, oczywiście z koniecznością dostosowania się do domowników i zasad tam panujących. Zazwyczaj nie mamy możliwości przyprowadzania znajomych i urządzania spotkań towarzyskich, ale za to możemy liczyć na spokój i domową atmosferę. Ceny pokojów kształtują się bardzo różnie i uzależnione są przede wszystkim od standardu mieszkania oraz regionu kraj. Spośród największych miast akademickich, najtaniej można wynająć pokój w Łodzi. W następnej kolejności będą Katowice, Gdańsk oraz Poznań. Pokoje Warszawa oferuje oczywiście najdrożej, ale za to stawki są tam najbardziej zróżnicowane w porównaniu do reszty kraju.

www.foter.com

www.foter.com

Mieszkanie

Wynajem mieszkania jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, gdyż zapewnia całkowitą swobodę. W sierpniu liczba ofert na wynajem jest jeszcze spora i można negocjować stawkę. Długi okres wynajmu jest jednym z podstawowych argumentów dla właściciela mieszkania podczas negocjacji stawki czynszu. Warto zaznaczyć, że o wiele łatwiej jest negocjować stawkę dla mieszkań dużych (trzypokojowych, czteropokojowych), niż dla kawalerek. Mniejsze lokale cieszą się na rynku dużą popularnością i nie ma problemu ze znalezieniem najemcy. Pod względem wynajmu najdroższym miastem akademickim jest oczywiście stolica, gdzie za mieszkanie jednopokojowe trzeba zapłacić średnio 1500 zł. Dla porównania w Łodzi mieszkanie o podobnym metrażu można wynająć za niewiele ponad 700 zł.

Jeśli jesteś studentem i jeszcze nie podjąłeś decyzji o tym, gdzie będziesz mieszkać, to nie zwlekaj ani chwili dłużej, gdyż końcówka sierpnia, to idealny moment, aby wynająć mieszkanie lub pokój za wynegocjowaną i zadowalającą stawkę.

 

Dodaj komentarz