Wśród wielu nowoczesnych urządzeń i maszyn, które pomagają w pracy, bardzo ważne miejsce zajmują suwnice. Nie ma w tym nic dziwnego – ich zastosowanie jest bowiem bardzo szerokie. Wciąż wiele osób nie wie jednak dokładnie czym są suwnice, jak się je wykorzystuje oraz jakie typy suwnic istnieją. Dlatego też, jako jeden z czołowych producentów tego typu urządzeń, postanowiliśmy przybliżyć naszym klientom i czytelnikom czym tak naprawdę są suwnice.
Co to jest suwnica?
Zacznijmy od początku, a więc wyjaśnienia czym tak naprawdę jest suwnica. Mówiąc najprościej, suwnica jest rodzajem urządzenia, którego rolą jest przemieszczanie ładunków w pionie i w poziomie. To dźwignica pracująca w ruchu przerywanym, która zbudowana jest z konstrukcji nośnej, nazywanej mostem oraz wciągarki lub wciągnika, przejeżdżających po tejże właśnie konstrukcji. Budowa suwnicy pozwala na przenoszenie ładunków w przestrzeni ograniczonej kilkoma czynnikami takimi jak: długość toru jazdy, wysokość podnoszenia oraz rozpiętość mostu. Suwnice to urządzenia, które wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Wśród nich wymienić możemy: przemysł, produkcję, transport czy budownictwo. W związku z tak szerokim zastosowaniem, suwnice dopasowywane są do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz rodzaju prac, jakie będą wykonywane za ich pomocą. Nie dziwi więc fakt, że dostępne są w wielu różnych typach i wariantach, co postaramy się przedstawić w dalszej części artykułu.
Jakie są rodzaje suwnic?
Jak wspomnieliśmy, suwnice wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Oczywistą koniecznością jest więc dopasowanie ich do rodzaju wykonywanych prac. Dlatego też wyróżniamy kilka rodzajów suwnic. Najprostszy podział dzieli je na:
- suwnice bramowe,
- suwnice natorowe,
- suwnice podwieszone.
Czym się różnią? Sprawdźmy dwa pierwsze, najczęściej występujące rodzaje – dzięki temu uda nam się zrozumieć ich budowę, funkcje oraz mechanizm działania. Suwnice bramowe, to suwnice, które najczęściej instalowane są na zewnętrznych składowiskach lub pochylniach stoczniowych. Wyróżniają się pomostem zawieszonym na dwóch bocznych mostach, wiążących dwie lub większą liczbę bram. Bramy te wyposażone są w podwozie typu szynowego lub kołowego. W większych suwnicach tego typu znajduje się kabina operatora. Mniejsze mogą być zaś sterowane zdalnie. Suwnice bramowe posiadają zwykle kilka napędów. Wśród nich wymienić możemy napęd ruchu suwnicy, ruchu pomostu, ruchu cięgnika oraz podnoszenia zawiesia. Suwnice natorowe, zwane również pomostowymi, są rodzajem urządzeń, które instalowane są przede wszystkim wewnątrz hal produkcyjnych lub magazynowych. Suwnice tego rodzaju składają się z kratownicowego lub pełnościennego mostu, składającego się z belek głównych, czołownic oraz pomostu obsługowego. Po głównych belkach mostu suwnicy przesuwa się wciągnik. Również i w przypadku tego rodzaju suwnic możemy mówić o kilku rodzajach napędu.
Zastosowanie suwnic w przemyśle
Wiemy już, jak wyglądają oraz jak działają suwnice. Sprawdźmy więc, gdzie znajdują zastosowanie. Przede wszystkim suwnice wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich ładunków. Chętnie korzystają z nich porty, magazyny oraz firmy transportowe. Przydają się również w produkcji i serwisie urządzeń i maszyn. Znajdziemy je w przedsiębiorstwach zajmujących się przemysłem stoczniowym, zbrojeniowym oraz metalurgicznym. Są także wykorzystywane w budownictwie. Mówiąc najprościej, fakt, że mogą być wykorzystywane zarówno w pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń sprawia, że znajdują zastosowanie w każdej niemal dziedzinie gospodarki, znacząco ułatwiając pracę oraz skracając czas jej trwania. Jak widać, suwnice to maszyny, bez których przemysł, produkcja oraz budownictwo działałyby znacznie mniej efektywnie. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorstwa poszukują suwnic wytrzymałych, solidnych i prostych w obsłudze. Na szczęście, nasza firma jest w stanie zapewnić swoim klientom takie właśnie maszyny. Warto więc zapoznać się z naszą szeroką ofertą, dostępną pod adresem: http://www.carlstahl.pl/suwnice,86,k.html.