Zaparcia należą do problemów wstydliwych, rzadko idziemy z tą dolegliwością do lekarza, a niestety lekceważenie zaparć może prowadzić do poważnych schorzeń. Jeśli oddajemy stolec rzadziej niż dwa razy w tygodniu i taka sytuacja utrzymuje się przez kilka ostatnich miesięcy, to należy zacząć działać.
Więcej błonnika w diecie
Zdrowa dieta to podstawa prawidłowej pracy jelit. Błonnik w dużych ilościach zawarty jest w otrębach pszennych, suszonych śliwkach, suszonych jabłkach, brązowym ryżu, płatkach owsianych, rodzynkach, porzeczkach czerwonych, malinach, selerze i chlebie razowym. Te produkty warto włączyć do swojego codziennego menu. Słodkie napoje gazowane zamieniamy na wodę mineralną niegazowaną. Omijamy wszystko co słodkie i zawiera czekoladę, pieczywo z białej mąki, makarony, kaszę, mocną herbatę, fasolę, kapustę, groch.
Suplementy diety na zaparcia
W aptekach dostępnych jest wiele rodzajów preparatów na zaparcia w postaci płynnej, tabletek czy czopków. Istotne znaczenie ma ich skład. Niektóre działają bardzo gwałtownie, powodując dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego trzeba być ostrożnym przy wyborze właściwych tabletek. Łagodnie, a zarazem skutecznie działają preparaty zawierające bisakodyl (http://www.stopzaparciom.pl/Preparat-Dulcobis). Powoduje on, że wzrasta ilość wydzielanego śluzu i przyspiesza ruch robaczkowy, a tym samym wpływa na regularne wypróżnianie. Bisakodyl może być bezpiecznie używany przez długi czas, nie powoduje podrażnień jelita. Zaparcia mają różne podłoże, bisakodyl może być stosowany, bez względu na ich przyczynę.
Ruch na świeżym powietrzu
Zaparcia są często wynikiem siedzącego trybu życia, stąd by się z nimi rozprawić, zaleca się wstać zza biurka, z kanapy i zacząć ćwiczyć. Spacer, bieg, a nawet zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu, dobrze wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Jeśli zaparcia mimo to nie ustępują, to należy skonsultować problem z lekarzem. Pozostawanie biernym, zdecydowanie obniża komfort życia.