Jak przygotować się na wakacje w Turcji?

1 Reply

Lifestyle
pakowanie na wakacje

Turcja od wielu lat jest jednym z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków. Trudno się jednak dziwić, bowiem ten kraj oferuje naprawdę wiele atrakcji, pięknych widoków i ciepłej pogody przez większą część roku. Zanim jednak wybierzemy się na wschód Europy, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak zatem przygotować się na wakacje w Turcji? Podpowiadamy.

Jakie dokumenty są konieczne do przekroczenia granicy z Turcją?

Może się to wydawać sprawą błahą, jednak w praktyce, jeśli nie będziemy mieli przy sobie odpowiednich dokumentów, którymi można się wylegitymować na granicy z Turcją, może nas spotkać nawet kara finansowa. Aby bezpiecznie móc poruszać się po terenie tego kraju, konieczne jest zabranie ze sobą paszportu bądź jego wersji tymczasowej, a także dowodu osobistego. 

Ten ostatni przyda się tylko w celach turystycznych oraz tranzytowych w okresie 180 dni. Z kolei paszport w momencie przekraczania granicy musi być ważny minimum 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bez wizy. W praktyce chodzi o to, że paszport w trakcie takiego pobytu powinien być ważny minimum 150 dni, licząc od wjazdu na terytorium kraju.

Wiza nie jest wymagana dla osób, które są obywatelami naszego kraju, jeśli podróżują w celach turystycznych. Konieczna będzie za to pisemna zgoda rodzica bądź opiekuna prawnego, jeśli dziecko przekracza granicą bez rodziców bądź opiekunów lub tylko z jednym z nich. Zgoda ta musi być przetłumaczona na język angielski przez tłumacza przysięgłego i zatwierdzona notarialnie.

Zobacz także: Gdzie warto pojechać na wakacje Last Minute? – Jatomi – Blog sportowy. Trening, fitness, odżywianie, porady dla sportowców

Kiedy najlepiej jechać do Turcji?

Pora wyjazdu do Turcji jest uzależniona od potrzeb i celu podróży danych turystów. Jeśli koniecznie chcemy zażywać słonecznych kąpieli i pluskać się w gorącej wodzie, dobrze jest tam polecieć między majem a październikiem. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie temperatura w ciągu dnia może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza i nie spadać poniżej 30 stopni. Jeśli natomiast wolimy postawić na zwiedzanie i poznawanie tureckiej kultury, zdecydowanie lepiej wybrać się na wakacje w maju, czerwcu bądź październiku. Szeroka oferta takich wyjazdów znajduje się na stronie https://www.traveligo.pl/.

We wspomnianych wyżej miesiącach na wakacje w Turcji decyduje się mniejsza liczba osób, dzięki czemu możemy liczyć na mniej zatłoczone plaże oraz nieco niższe ceny. A co z kierunkami? Wśród polskich turystów dużym zainteresowaniem cieszy się wybrzeże Morza Śródziemnego. Jeśli natomiast wolimy wybrać spokojniejszą destynację, można pokusić się o takie kurorty, jak Antalya, Side, Kemer oraz Belek. Wakacje w Turcji mogą być niezapomnianą przygodą pod warunkiem, że wybierzemy mądrze i odpowiednio się do nich przygotujemy.

1 comment

  1. Pingback: Co warto zobaczyć podczas wakacji w Grecji? - Poradnik Rolniczy

Dodaj komentarz