Kawa- ile dziennie można jej wypić?

Comment

Libtech O nauce
Kawa

Kto raz, drugi, trzeci sięgnie po kawę, ten już zostanie jej wierny. Ten najpopularnijeszy napój na świecie budzi kontrowersje. Przez jednych uznawany jest za zdrowy, a przez innych jako sprawca wielu dolegliwości, chorób. Niektórzy jednak faktycznie przesadzają, pijąc po kilkanaście filiżanek dziennie.

Kawa.

Źródło: pl.pinterest.com.

Nie uwierzyłabym, gdybym nie widziała

Mały remont ostatnio zmusił mnie do zatrudnienia ekipy remontowej, a ilość wypijanej przez jednego z pracowników kawy, do refleksji nad jej zdrową dzienną dawką! Osiem filiżanek średnio bądź pięć kubków, mocnej parzonej kawy- to był dla mnie szok, że można tyle wypić! Jak się okazuje niektórzy traktują kawę jak wodę, pijąc ją przez cały dzień! Osiem filiżanek w pracy i jeszcze kilka po pracy! Kupiona przeze mnie kawa do ekspresu nie wchodziła w grę! Mocną, sypaną kawę spożywał pracownik remontowy, filiżanka po filiżance. Nierozsądne i niezdrowe!

Ile kofeiny dziennie?

Kawa to cudowny napój, ale bez przesady! Jedno ziarno kawy zawiera do 1,5% kofeiny. Kawa kawie nierówna, bo inną zawartość ma rozpuszczalna, a inną mielona, jeszcze inną ma kawa do ekspresu ciśnieniowego- czytaj etykietę. Filiżanka kawy mielonej dostarcza 120 mg kofeiny, rozpuszczalnej połowę mniej (65 mg). Maksymalna dzienna dawka kofeiny, która nie szkodzi to do 400 mg, czyli około trzech filiżanek kawy mielonej.

Kawa przedawkowana

Picie kawy.

Źródło: zwierciadlo.pl.

Nadmiernie spożycie kawy odbija się negatywnie na zdrowiu, nie mówiąc o wyglądzie. Dlatego nie przekraczaj trzech, czterech filiżanek dziennie. A czy wiecie jaka jest dawka śmiertelna kofeiny? Trudno byłoby skończyć żywot w ten sposób, bo aż 80 filiżanek każdego dnia! 

Źródło głównego obrazka: pl.pinterest.com.

Dodaj komentarz