Uczciwa praca za granicą – ufaj i sprawdzaj!

Comment

Libtech O rynku pracy
Praca

Sąsiad wyjechał kilka lat temu z niczym, teraz wraca dobrym samochodem i świetnie ubrany. Koleżanka od wujka też się zaczepiła za granicą i kończy już budowę domu. Im się udało, to czemu mnie ma się nie udać? Jednak dobra praca za granicą wymaga dużo wysiłku. Otaczają mnie ludzie, którzy nieraz wyjeżdżali i z nimi przeżywałam wzloty i upadki. Dziś kilka wskazówek, mam nadzieję przydatnych:)

Oferta życia?

Praca za granicą.

Źródło: http://www.regiopraca.pl.

Po miesiącach posuchy, dzwoni telefon, oferta nie do odrzucenia! Holandia, o której marzyłeś, stawka bardzo dobra, warunki mieszkaniowe świetne. Jedziesz do biura bądź załatwiasz wszystko online. Przyjeżdżasz na miejsce i okazuje się… że spisz w baraku, pracodawca nie płaci, a agencja nie odbiera telefonu. Im lepsza oferta, tym skrupulatniej sprawdź agencję. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę firmy i opinie, a z pewnością znajdziemy komentarze pracowników. Oczywiście nie każdemu praca mus odpowiadać, więc nie rezygnuj od razu, przejrzyj różne fora, może skontaktuj się z kimś przez mail, skype czy inny komunikator. Jeśli ponad połowa opinii jest negatywnych, to mówi samo przez siebie. Nie bagatelizuj opinii innych, tylko dlatego, że agencja zapewnia, że jest inaczej! Wybieraj duże i sprawdzone agencje! To one są najpewniejsze. Po pierwsze działają w oparciu o określone standardy, mają wysoką pozycję na rynku i nie mogą pozwolić sobie na wpadki.

Nie płać za pośrednictwo

Jeśli już słyszysz, że konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej, to odpuść sobie. Uczciwe firmy nie pobierają opłat od klientów. Praca zagranicą może wymagać kosztu dojazdu na miejsce, natomiast nie za pośredniczenie w zatrudnieniu!

Praca za granicą po znajomości

Najbezpieczniejsza praca za granicą, to załatwiona przez kogoś bliskiego, kto tam już jest i pracuje. Zapewni nam mieszkanie na początku i pomoc w znalezieniu pracy.

Zanim wsiądziesz do samolotu

Wyjazd za granicę.

Źródło: http://zdravie.pravda.sk

Spisz wszystkie ważne numery telefonów oraz adresy. Przydatne będą adresy polskich placówek, numer ambasady. Poznaj miejsce, do którego wyjeżdżasz, czy funkcjonują tam jakieś polskie organizacje. Ponadto sprawdź gdzie otrzymasz pomoc w sytuacji awaryjnej. Oczywiście musisz mieć dodatkowe pieniądze!

Piszę też o tym z jeszcze jednego powodu. Dużym problemem jest handel ludźmi, szczególnie kobietami. Przestępcy podszywają się pod pracodawców, oferując kokosy. Ma to zazwyczaj tragiczny finał, dlatego praca za granicą powinna być sprawdzona na kilka różnych sposobów!

Źródło głównego obrazka: http://www.experto.de.

Dodaj komentarz