Wiosna to idealny czas na to, by lepiej przyjrzeć się przydomowemu ogródkowi. Po zimie, zmęczona i opadnięta trawa może nie prezentować się najlepiej. Co zrobić, żeby odzyskała sprężystość i piękny zielony kolor? Najprostszym i najszybszym sposobem będzie wertykulacja. Co to takiego i dlaczego jest tak ważna? Zapraszam do lektury!
Wertykulacja – co to takiego
Wertykulacja to nic innego jak specjalny zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach sportowych i ozdobnych. Polega na pionowym cięciu darni na głębokości około 5-15 mm (choć czasem potrzebna jest wertykulacja na głębokości do 45 mm) i jednoczesnym usuwaniu próchnicy powierzchniowej. Dzięki temu, strefa korzeniowa ma zapewnione dogodne warunki do wzrostu. Zwiększony jest dopływ powietrza, wody i składników mineralnych, a to oznacza, że trawa będzie rosła zielona, zdrowa i sprężysta. Przy okazji, dzięki wertykulacji, można pozbyć uciążliwych chwastów i mchu oraz starej trawy. Wertykulację można przeprowadzać nie tylko wtedy, kiedy chcemy poprawić stan trawnika po zimie. Zabieg ten wspomaga także wzrost nowej trawy, więc zaleca się wykonanie go, gdy planowana jest dosiewka.
Wertykulacja nie jest męczącym i długotrwałym procesem. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni trawnika, jednak dzięki odpowiednim urządzeniom można sobie sprawnie z nią poradzić. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że wertykulacja powinna odbywać się raz w roku, najlepiej wczesną wiosną, zaraz po pierwszym koszeniu trawy. Zbyt wczesne jej przeprowadzenie może doprowadzić do zniszczenia trawnika. Po zakończeniu wertykulacji powinno się zebrać pozostałości filcu i trawy oraz podlać cały trawnik.
Wertykulator – rodzaje
Wertykulator, jak sama nazwa wskazuje, służy do omawianego oczyszczania trawy. Są to przeważnie niewielkie urządzenia, które przypominają nieco pług. Posiadają liczne noże, które obracają się na specjalnych bębnach. Występują w kilku wariantach, a dobór wertykulatora powinien być uwarunkowany powierzchnią trawnika. Jakie są rodzaje wertykulatorów?
- spalinowe – maszyny przystosowane do oczyszczenia dużych powierzchni (nawet do kilku tysięcy metrów kwadratowych);
- elektryczne – nie mają dużej mocy, więc stosuje się je przeważnie do małych areałów (średnio do 500 metrów kwadratowych);
- ręczne – idealne do małych ogródków; przypominają grabki na małych kółkach i działają na glebę na głębokości do kilku centymetrów.
Jak znaleźć dobry wertykulator?
Choć wydaje się to trudne, najlepszy sprzęt znajdziemy bez problemów w dobrym sklepie ogrodniczym. Specjalistyczne urządzenia dostępne są często w atrakcyjnych cenach, więc każdy może wziąć pod uwagę ich zakup. A warto to zrobić, zwłaszcza w przypadku, gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnej działki lub kawałka podwórka przed domem. Trawnik to w końcu jego ozdoba. Jeśli chcemy najpierw się rozeznać, warto wyszukać hasło „wertykulator” i sprawdzić, co podpowiada nam Internet. Urządzenie można zamówić online, choć dla początkujących zaleca się wizytę w sklepie, w którym pracują fachowcy. Na pewno pomogą wybrać odpowiedni sprzęt.
Warto być świadomym, że ceny wertykulatorów są bardzo różne. Wahają się od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju sprzętu i naszych oczekiwań.
Źródło zdjęć: pixabay.com