Znacie wszystkie odmiany szparagów? Wiecie jakie są dostępne w Polsce i czym się różnią? Jak wybierać szparagi by te były maksymalnie świeże? Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat tej bomby witaminowej, zapraszam do lektury.
Szparagi swój początek miały we Włoszech. Obecnie jest to dostępne warzywo na całym świecie. Największymi producentami szparagów są Chiny, Peru i Niemcy. Warzywa te są dostępne dwa miesiące w roku. W zależności od regionu, zbiory odbywają się od połowy kwietnia do połowy czerwca. Dojrzałe szparagi uzyskują szerokość około 1 centymetra i długość około 20 centymetrów.
Jakie są rodzaje?
Są trzy rodzaje szparagów:
- Białe
- Zielone (tradycyjne i ostatnio bardzo popularne oliwkowe)
- Fioletowe
Białe szparagi są w Polsce najbardziej znane. Trudno się dziwić bo jeszcze do niedawna był to jedyny dostępny rodzaj. Białe szparagi mają charakterystyczny, lekko gorzkawy smak i tak właśnie powinno być. Jest to ich charakterystyczna cecha przez którą część osób rezygnuje ze szparagów w ogóle. Białe szparagi są raczej twarde dlatego koniecznie jest ich obieranie. Rosną pod ziemią dzięki czemu zawdzięczają swój śnieżnobiały kolor. Gotuje się je około 10 – 15 minut.
Zielone szparagi dzielimy na dwie grupy: zwykłe i oliwkowe. Zwykłe szparagi zielone mają raczej ciemny, butelkowy kolor. Oliwkowe z kolei mają jasny, pastelowy odcień. Zielone szparagi są zdecydowanie bardziej miękkie dlatego nie trzeba ich obierać. Wystarczy odłamać końcówkę i gotowe. W smaku delikatne, bez charakterystycznej goryczki. Można je jeść na surowo.
Kolejna porcja wiedzy o szparach już niebawem.
Źródło zdjęć: pixabay.com