iMac i jego początki

Comment

O przemyśle i technologiach

Imac to komputer stacjonarny znanej, amerykańskiej marki Apple. Pierwszy iMac pojawił się na rynku w 1998 roku. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim ergonomicznym kształtom. Twórcom iMaca zależało by komputer zajmował jak najmniej miejsca. Współczesne komputery stacjonarne to duże skrzynki, monitor i całkiem spora klawiatura. Firma Apple postawiła na zupełnie coś nowego. Połączenie ergonomii z niebanalnym designem zmieniło myślenie ludzi o komputerach, na całym świecie.

iMac G3

Ciekawy design to kolejny powód dla którego każdy chciał go mieć. W 1998 roku na rynku pojawił się komputer stacjonarny, który nie był… szary czy beżowy! Półprzezroczysty plastik w pięknym odcieniu niebieskiego bił rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas komputery miały kształt prostopadłościanu. Nowy Macintosh iMac G3 był jego totalnym zaprzeczeniem. Nowoczesne wzornictwo to był strzał w dziesiątkę. Dodatkowo to co wyróżniało ten desktop od wszystkich innych to fakt, że był modelem 'all in one’ czyli wszystko w obudowie.

iMac G4

Kolejne lata owocowały coraz to nowszymi modelami. Każdy odpowiednio odświeżony. W 2002 roku, firma Apple wypuściła na rynek następcę G3 czyli iMaca G4. Zmiany były duże i można powiedzieć, że były początkiem nowej linii. Projektantom zależało aby komputer był jeszcze  bardziej ergonomiczny i tak na półki sklepowe trafił monitor umieszczony na półkuli. Poza wizualnymi zmianami, seria G4 mogła poszczycić się pierwszym ekranem LCD! Nowy iMac dostępny był w trzech rozmiarach: 15-, 17- i 20-calowym.

Źródło zdjęć: collections.vam.ac.uk

Dodaj komentarz