Jajka w środku sporu – wolisz zerówki czy trójki?

Comment

Libtech O przemyśle i technologiach
Jajka

A może kupione cichaczem od wiejskiego chłopa? Wciąż trwa żywy spór o jajka- które zdrowsze, które lepsze, dbać o swoje zdrowie czy o kury? Na rok kury 'produkują’ ok 10 mld jaj, z czego 9 mld, to jaja spożywcze. Przemysł kwitnie, a spór trwa.

Jajka- oznaczenia

Zerówka- żyj w zgodzie z naturą

Tak przekonują nas najczęściej hodowcy, ponoć szczęśliwych, kur. Symbol zero na jajku oznacza chów ekologiczny. Kury biegają beztrosko po podwórku, mogą jeść co chcą. Ich dieta jest zróżnicowana. Nie są im podawane żadne antybiotyki. Przez ekologów, uważane za najlepsze dostępne w sklepach jajka.

Kury z wolnego chowu.

Źródło: http://www.canadianinquirer.net/

Jedynki i dwójki

Jajka pochodzą od kur mniej szczęśliwych. Jedynka to kury, które korzystają z wolnego wybiegu, ich dieta jest pod kontrolą– jedzą specjalną paszę. Dwójki są zamknięte w budynku, nigdy nie widzą pięknego słońca, nie mogą beztrosko biegać i cieszyć się świeżą trawką. Mogą swobodnie poruszać się po budynku. Również karmione kontrolowaną kaszą.

Kury w kurniku.

Źródło: http://www.pomurec.com/

Trójki- najbardziej kontrowersyjny chów

Kury zamknięte są w klatkach, pod ścisłą kontrolą, karmione specjalną paszą. Nie opuszczają klatek. Ekolodzy często manifestują przeciw takiemu traktowaniu kur.

Zerówki vs reszta

Zerówki wcale nie są takie zdrowe. Kura biegając po podwórku, może zjeść wszystko co zechce. Po drugie ma kontakt z dzikimi zwierzętami, a co za tym idzie łatwo może zarazić się chorobą od dzikiego ptactwa. Dlatego wielu ekspertów przekonuje, że najzdrowsze są jajka z oznaczeniem 3. Bardzo często hodowle klatkowe są kontrolowane, kury badane, a to co jedzą jest pod ścisłą kontrolą– stąd eksperci twierdzą, że te jajka są najzdrowsze. Jeśli jednak stawiasz na szczęśliwą kurę, to pozostają Ci zerówki.

Ja wybieram jedynki, ewentualnie dwójki. To wg mnie kompromis pomiędzy moim zdrowiem a szczęściem kur;)

Źródło głównego obrazka: http://www.sayidaty.net.

Dodaj komentarz