Jak wyczyścić filtr w odkurzaczu bezworkowym?

Comment

Lifestyle
odkurzacz bezworkowy

Odkurzacze bezworkowe zyskały na popularności dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, które zamieniło tradycyjny worek na kurz na pojemnik wielorazowego użytku, który jest integralną częścią odkurzacza. Pominięcie konieczności wymiany worka daje oszczędności i należy do praktycznych atutów. Tego rodzaju sprzęt sprzątający potrafi działać przez długi czas bez zarzutu, ważne byśmy pamiętali o jego regularnym czyszczeniu. Warto wiedzieć jak wyczyścić filtr w odkurzaczu bezworkowym, po to by sprzątać efektywnie i żeby nasz odkurzacz został z nami na dłużej. 

Czyszczenie filtra w odkurzaczu bezworkowym – ustalenie rodzaju materiału

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest ustalenie z jakim filtrem mamy do czynienia. Producenci stosują następujące filtry :

  • HEPA – do urządzeń domowych o dużej i średniej mocy
  • EPA – do urządzeń domowych o średniej mocy
  • fizelinowe – uniwersalne
  • walcowe – do odkurzaczy przemysłowych

Najczęściej stosowanymi filtrami w odkurzaczach bezworkowych są modele HEPA (High Efficiency Particulate Air), które są filtrami cząsteczkowymi o wysokiej skuteczności. W praktyce pełnią rolę ochronną silnika. Ponadto filtry HEPA dzieli się numerycznie (np. H12, H13 itd.) ze względu na klasę skuteczności. Im wyższe oznaczenie, tym większa skuteczność całkowitej i miejscowej filtracji. 

Filtry EPA mają podobną budowę do filtrów HEPA nie mniej ich klasa filtracji jest niższa. Różnica parametru filtracji pomiędzy HEPA a EPA wynosi około 10 – 15 proc. w zależności od modelu filtra. 

Czyszczenie filtra w bezworkowym odkurzaczu – na mokro czy sucho?

Nowoczesne filtry HEPA należy regularnie czyścić. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do mycia. Informację o tym z jakim filtrem mamy do czynienia znajdziemy na oznaczeniach producenta lub w karcie produktu. Jeśli nie mamy takich danych lub nie możemy ich znaleźć musimy ocenić filtr samodzielnie. Sprawdzamy materiał z jakiego jest wykonany nasz filtr, a konkretnie część, która jest złożona w charakterystyczną harmonijkę. 

Filtry zmywalne wykonane są z poliestru. Ich struktura jest delikatnie chropowata i sztywna. Filtry niezmywalne, które nie przetrwają ewentualnej kąpieli wodnej wykonane są z celulozy,  a więc z średniej grubości gładkiego papieru.

Jak wyczyścić filtr w odkurzaczu bez worka?

Po ustaleniu rodzaju filtra należy wziąć się za opróżnienie pojemnika. Odkryj jak wyczyścić filtr w odkurzaczu bezworkowym. Odkurzacz bezworkowy zebrany kurz gromadzi w rezerwuarze, który powinien być czyszczony po każdym cyklu odkurzania. Takie regularne działanie zapobiega przyklejaniu się drobinek brudu do wnętrza pojemnika i do filtra. Ponadto przepełniony pojemnik zmniejsza moc ssącą odkurzacza. Podkreślmy, że świeże zabrudzenia są zdecydowanie łatwiejsze w usunięciu, dzięki czemu czyszcząc odkurzacz zaraz po sprzątaniu oszczędzamy czas na późniejsze, mozolne doprowadzenie pojemnika i filtrów do czystości. 

Zanim zdecydujemy się na użycie wody koniecznie usuńmy kurz na sucho. Wiele zanieczyszczeń zdecydowanie łatwiej pozbyć się przed zamoczeniem całości. Po delikatnym omieceniu filtra możemy zamoczyć całość lub umyć wszystko pod bieżącą wodą. Po tych zabiegach zarówno filtr, jak i pojemnik powinny zostać odłożone do wyschnięcia. Schnięcia filtra nie należy niczym przyspieszać. Może on zostać założony do odkurzacza po całkowitym wyschnięciu. 

Filtry celulozowe należy natomiast czyścić wyłącznie na sucho. Ze względu na ich delikatną strukturę trzeba uważać, żeby nie przerwać ich ciągłości. Można je wytrzepać i omieść pędzelkiem. Tego rodzaju filtry wymagają wymiany każdorazowo, gdy zauważymy na nich uszkodzenia. 

Dodaj komentarz