Karnisz – kropka nad i po remoncie

Comment

Libtech O przemyśle i technologiach
Salon

To ostatni z elementów, który montujemy po remoncie. Najlepiej jeśli pomieszczenie będzie urządzone, dzięki temu dobierzemy pasujący do wnętrza, a jest z czego wybierać.

Karnisz drewniany

Źródło: homedesignboard.com

Metalowy, drewniany, a może linkowy?

Karnisze metalowe, bardzo popularne, doskonale sprawdzają się we wnętrzach tradycyjnych jak i nowoczesnych. Dostępne w bogatej kolorystyce. Karnisz metalowy składa się oczywiście z drążka, wsporników oraz nakładek na zakończenia- w różnych stylach. Jeśli decydujemy się na metalowy, to należy go dopasować do żyrandola bądź okuć mebli.

Karnisze drewniane to klasyka i doskonale pasują do wnętrz wyposażonych w stylu tradycyjnym. Raczej nie pasuje do małych przestrzeni, gdyż drewno jest mocnym akcentem i mogłoby przytłoczyć wyposażenie pomieszczenia, a nie je dopełnić. Karnisz drewniany składa się z drążka i wsporników. Dobierając kolor, design, kieruj się podłogą oraz meblami.

Karnisze linkowe to duża nowość, stąd póki co jeszcze mało obecne w naszych domach. Wyglądają dobrze w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach. Składa się z linki, rozciągniętej pomiędzy dwoma wspornikami oraz z napinaczy, które umieszcza się na lince, dzięki temu linka nie odkształca się. Karnisz przeznaczony do wieszania lekkich firan.

Karnisz metalowy.

Źródło: interiormall.com

Jak długi karnisz?

Powinien być dłuższy o ok 30-50 cm od okna, czyli po każdej stronie powinien średnio być dłuższy o jakieś 20 cm. Jeśli ma więcej niż 2 metry po środku należy umieścić jeszcze jeden wspornik. Jest to mało wygodne w późniejszym użytkowaniu, ale konieczne, by karnisz się nie odginał. Inną opcją są dwa karnisze. Osobiście uważam, że lepiej sie to prezentuje i jest bardziej funkcjonalne niż jeden bardzo długi karnisz.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Karnisze można kupić w komplecie bądź wszystkie elementy osobno. Bardziej wytrzymałe są karnisze metalowe w porównaniu z drewnianymi. Ponadto jeśli szukamy nietypowych karniszy, np. do małych okien łazienkowych, to sprawdzi się karnisz uchylny.

Rodzaje karniszy, ceny, akcesoria możesz porównać tutaj.

Źródło głównego obrazka: http://www.dom.pl.

Dodaj komentarz