Kominek – ciepło domowego ogniska

Comment

O przemyśle i technologiach

Kominek we współcześnie projektowanych domach jednorodzinnych jest niezbędnym elementem wyposażenia. Stanowi nieodzowny element dekoracji oraz źródło ciepła. Decydując się na zakup kominka trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jak często zamierzamy w komiku palić i czy chcemy ogrzewać nim cały dom, czy tylko jego część. Na rynku występuje bowiem bardzo wiele rodzajów kominków, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, który będzie najlepiej dostosowany do potrzeb domowników.

fireplace-558985_1920Kominek otwarty, czy zamknięty?

Kominki otwarte wykorzystywane są przede wszystkim jako element wystroju wnętrza. Ich efektywność grzewcza jest niewielka w porównaniu z wkładem kominowym. Palenisko otwarte powoduje duże straty ciepła, uchodzącego wraz z dymem przez komin. W przypadku kominka otwartego konieczne jest zastosowanie ekranu chroniącego przed wydostaniem się iskier oraz palącego się drewna. Niewątpliwie dźwięk i zapach palonego drewna ma swój urok, jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i funkcjonalność kominek zamknięty ma znaczną przewagę.

Kominek z DGP, czy płaszczem wodnym?

Jeżeli w kominku planujecie palić wyłącznie okazyjnie, to nie ma sensu instalować wkładu z płaszczem wodnym, czy systemem rozprowadzenia ciepłego powietrza. Dla potrzeb ogrzania salonu klasyczny wkład będzie w zupełności wystarczający, a i w pozostałych pomieszczeniach zmieni się temperatura, gdy w nim napalimy. Jeśli jednak kominek ma służyć jako podstawowe źródło ciepła, to warto pomyśleć o dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W krótkich przewodach dystrybucja powietrza może odbywać się metodą grawitacyjną, czyli pod wpływem naturalnej siły wyporu. Powietrze ciepłe jest bowiem lżejsze od chłodniejszego. Jednak do transportu powietrza do pomieszczeń położonych na odległość większą niż 3m konieczne jest zamontowanie turbiny, która wymusi przepływ ciepłego powietrza. Niedogodnością systemu DGP jest kłopotliwa regulacja płynności, bo choć możemy sterować wentylatorem wymuszającym przepływ oraz wpływać na intensywność spalania w kominku, to regulacja ta jest mało precyzyjna. Bardziej precyzyjny w regulacji będzie kominek z płaszczem wodnym, który działa jak kocioł grzewczy podgrzewając wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło do pomieszczeń emitują grzejniki, a sam kominek jest wtedy jedynym źródłem ciepła lub współpracuje z pompą ciepła lub innym kotłem. Tego typu rozwiązanie jest dobre dla domów całorocznych, gdyż jest dość kosztowne. W domkach rekreacyjnych lepiej sprawdzi się kominek z DGP, gdyż na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach, po rozpaleniu w kominku, w przypadku zastosowania płaszcza wodnego trzeba będzie poczekać zdecydowanie dłużej.

Kominek stalowy, czy żeliwny?

Biorąc pod uwagę walory estetyczne i różnorodność wyboru, to kominki stalowe są zdecydowanie na pierwszym miejscu. Ich konstrukcja jest lżejsza, dlatego pośród nich można znaleźć nie tylko wkłady z narożną szybą, ale także trzyszybowe. Wybór jest bardzo szeroki, jednak trzeba liczyć się z tym, że żeliwo jest dużo bardziej wytrzymałe na działanie wysokich temperatur i dłużej trzyma ciepło. Jeśli zatem zależy nam na wydajności grzejnej, to zdecydowanie bardziej polecany jest wkład żeliwny.

fireplace-1856024_1920Kominek w zabudowie, czy wolnostojący?

Przy wyborze kominka dla większości z nas liczy się przede wszystkim wygląd. Kominek jest elementem wystroju wnętrza i musi pasować do stylu oraz charakteru danego wnętrza. W nowoczesnych domach pięknie prezentują się zabudowane kominki narożne, designerskie kominki wolnostojące oraz nowatorskie kominki podwieszane. Do wystroju rustykalnego pasują stylowe kozy oraz duże otwarte paleniska. W tej kwestii wszystko uzależnione jest od osobistych preferencji i wystroju wnętrza.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

Dodaj komentarz