BLS czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód obowiązuje w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. Minęły już ponad dwa lata, a nadal nie wszyscy kierowcy wiedzą co to takiego.
Co to takiego likwidacja szkody z OC?
Bezpośrednia Likwidacja Szkód to jakby się mogło z początku wydawać, nic skomplikowanego. Ten system ma za zadanie pomóc w załatwianiu wszelkich formalności czyli między innymi w wypłacie odszkodowania oraz w naprawie auta. Do 1 kwietnia 2015 roku to na firmie (do której zgłosił się po ubezpieczenie OC kierowca, sprawca wypadku) leżała odpowiedzialność wypłaty odszkodowania oraz naprawy samochodu.
Zalety BLS
Najważniejszą zaletą wprowadzenia BLS jest oszczędność czasu. Jak powszechnie wiadomo, czas to pieniądz, a zatem nowelizacja ustawy miała na celu przyspieszyć likwidację szkody z OC sprawcy, a także znacznie ją uprościć. Wszystko załatwiane jest bez bezpośredniego udziału kierowcy. Wystarczy, że ten jest w stałym kontakcie ze swoim ubezpieczycielem.
Inną zaletą BLS jest fakt, że oferta skierowana do kierowców musi być atrakcyjna, by ci chcieli korzystać z jej usługi, a to niesie za sobą lepsze warunki.
Zakres usług BLS
Bezpośrednia Likwidacja Szkód obejmuje wypadki na terenie Polski ale takie, które nie zostały wycenione na więcej niż 30 tysięcy złotych przy czym należy pamiętać, że ta kwota wcale nie jest mała. Aż 98% wypadków nie przekracza 30 tysięcy złotych. Usługa BLS obejmuje:
- holowanie,
- parkowanie na parkingach strzeżonych,
- dodatkowe badania techniczne,
- wynajem samochodów zastępczych do momentu odebrania samochodu po naprawie.
Źródło zdjęć: pixabay.com