Małe przedsiębiorstwa za sztywne na elastyczny czas pracy?

Comment

O nauce
Godzina

Praca od 8 do 16, od poniedziałku do piątku. Choć o etacie marzy wielu, to sztywne godziny potrafią utrudnić życie. Kiedy załatwić własne sprawy w urzędach, gdy są otwarte najczęściej właśnie w tych godzinach. Pozostaje urlop. Zamiast odpoczynku bieganie i załatwianie wszystkich zaległych spraw.

Duże firmy wolą pracować elastyczniej

Praca.

Źródło: samequizy.pl.

Elastyczny czas pracy ma plusy i minusy rzecz jasna, ale przy dobrej organizacji pracownik zyskuje. W Polsce bardzo sztywnie przestrzega się godzin pracy, co niestety nie zawsze wychodzi na dobre pracownikom, szczególnie pracującym w trybie zadaniowym. Na elastyczny czas pracy do połowy października zdecydowało się ponad 1700 pracodawców, w tym najliczniejszą grupę stanowią firmy, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników. Katowice, Wrocław i Poznań to miasta, w których najwięcej przedsiębiorców wprowadziło elastyczny czas pracy. Głównie wdrożono rozwiązanie w firmach, które zajmują się przetwórstwem przemysłowym. 

Elastyczny czas pracy, większa wolność pracownika?

Ten model sprawdza się, gdy jednostka pracuje zadaniowo. Swoją pracę może wykonać w dowolnych godzinach. Co innego, gdy pracuje w usługach i konieczne jest bycie na stanowisku w określonych godzinach.

Elastyczny czas pracy.

Źródło: jeanchatzky.com.

Elastyczny czas pracy to możliwość opuszczenia stanowiska na kilka godzin, np. w celu załatwienia własnych spraw, a odrobienie tego w innym terminie. To wygodne rozwiązanie, ale niestety nie w każdej firmie się sprawdzi.

Elastyczny czas pracy ma swoje plusy i minusy, jaka będzie jego przyszłość? Póki co widać, iż przedsiębiorcy prowadzący duże firmy najchętniej korzystają z tego rozwiązania. 

Źródło głównego obrazka: pulshr.pl.

Dodaj komentarz