Może będzie. Aby podwyżka stała się realna, musisz dobrze przygotować się do rozmowy z szefem. Inwestycja w naukę języków obcych, w tym w język angielski, to dobrze wydane pieniądze. I jeśli nie doceni tego Twój szef, to inny pracodawca, a być może pomyślisz o własnej działalności?
Angielski w cenie
Już niejednokrotnie pisałam, że angielski to dziś podstawa, skupiałam się na metodach, kursach i mobilizacji. Dziś nieco o osobach, które konsekwencją osiągnęły sukces, a inspiracją jest moja znajoma, która niedawno odebrała certyfikat językowy i zbyt pochopnie pobiegła do szefa i uradowana rzekła: 'należy mi się podwyżka’. Szef złożył jej gratulacje i skwitował: 'jeszcze przyjdzie czas na rozmowę o podwyżce!’ Spontaniczne zachowanie, brak argumentów i umiejętności negocjacyjnych, złożyły się na jej obecną frustrację. Myślenie, że szef da nam coś, gdy tylko położymy mu certyfikat na biurku, jest zgubne. Dziś wiele osób może się pochwalić nie jednym, a kilkoma certyfikatami, dlatego negocjacje o wysokość wynagrodzenia należy dokładnie przemyśleć.
Korzyści z nauki języka- tak rozmawiaj z szefem
Znajoma uczyła się języka angielskiego w jednej ze stacjonarnych szkół językowych, poświęcając dużo czasu na dojazdy i naukę. Kilka razy w tygodniu dojeżdżała po kilkadziesiąt kilometrów. Podwyżka miała być rekompensatą za poniesione koszty oraz nagrodą za wytrwałość. Wczoraj przegadałyśmy sprawę ze znajomym, pracującym w dziale HR, który dał jej kilka dobrych rad, którymi chcę się podzielić. Przede wszystkim musisz wykazać pracodawcy, że wykorzystasz znajomość języka angielskiego na co dzień w pracy, przedstaw konkretne zadania, które możesz wykonywać. Spróbuj dowieść, że będą miały znaczenie dla rozwoju firmy oraz osiąganych zysków. Negocjuj warunki podwyżki, przedstawiając korzyści płynące z Twojej pracy i kompetencji językowych.
Szefowie, to zazwyczaj osoby twardo stąpające po ziemi. Dlatego wykorzystaj w negocjacjach język korzyści. Spróbuj przygotować się na różne odpowiedzi szefa, dzięki czemu nie zaskoczy Cię w żaden sposób.
Pingback: Ekonomia