Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe

Comment

Libtech

Święta Bożego Narodzenia należą do zdecydowanie najpiękniejszych chwil w roku, kiedy przy suto zastawionym stole spotykają się członkowie najbliższej rodziny, krewni, a nawet przyjaciele. Każdy kraj na świecie ma swoją bożonarodzeniowe zwyczaje i obyczaje, które nierzadko zaskakują. Koniecznie przeczytajcie o nietypowych tradycjach związanych z gwiazdką!

Wielka Brytania – bez Wigilii

W Wielkiej Brytanii Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się dopiero 25 grudnia, kiedy w południe członkowie najbliższej rodziny spotykają się przy stole. Obiad składa się z pieczonego indyka, będącego odpowiednikiem polskiego karpia oraz „płonącego puddingu” polewanego budyniem lub…brandy. Według tradycji pudding powinien być wykonany z trzynastu składników, symbolizujących Chrystusa i dwunastu apostołów. Wieczorem dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, aby następnego dnia rano znaleźć w nich wymarzone prezenty. Anglicy nie obchodzą Wigilii, jak również nie dzielą się opłatkiem. Domownicy rozrywają między sobą tzw. „Christmas Crakers”, czyli ozdobne cukierki, w e wnętrzu których kryje się mała kostka do gry  lub wróżba. Następnego dnia (26 grudnia) praktykowany jest Boxing Day (Dzień Pudełek bądź Skarbonek). Tradycja sięga jeszcze czasów średniowiecza, kiedy służba i biedni w ramach uznania za całoroczną pracę otrzymywali podarunki zapakowane właśnie w pudełka. Boxing Day jest świętem państwowym, podczas którego Anglicy odwiedzają nie tylko rodziny, ale również…sklepy. W wielu miastach organizowane są miecze i imprezy sportowe.

Niemcy- świąteczne jarmarki

Boże Narodzenie w Niemczech jest jednym z najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w całym roku. Przygotowania rozpoczynają się znacznie wcześniej niż w Polsce, bo już w pierwszą niedzielę adwentu. W wielu domach pojawiają się wówczas adwentowe wianki wykonane z gałązek jodły lub świerku (zieleń symbolizuje nadzieję) przystrojone fioletowymi wstążkami(symbol refleksji nad przeszłością i czterema świeczkami (symbol światła), a także kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, który stanowi ogromną atrakcję dla dzieci.  W oknach natomiast umieszczone zostają kolorowe gwiazdki i różne figurki z papieru. Ogromną popularnością wśród Niemców cieszą się również świąteczne jarmarki (struclowy w Dreźnie lub, Skrzatów w Kolonii). Święta Bożego Narodzenia rozpoczyna Wigilia (obchodzona 24 grudnia) od zapalenia świec na choince przed lub po Mszy Świętej. Na stole wigilijnym króluje sałatka kartoflana pieczona kiełbasa w różnej postaci raz potrawy z kapustą kiszoną w roli głównej. Dzieci natomiast otrzymują talerz ze smakołykami: orzechami, owocami i słodyczami. W Niemczech nie ma o północy pasterki, a do kościoła idzie się dopiero po południu. 25 i 26 grudnia są natomiast w Niemczech dniami wolnymi od pracy. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla nadziewana bakaliami, głównie rodzynkami – Weihnachtsstollen.

Stany Zjednoczone – świąteczne wieńce

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych trwają bardzo krótko, ponieważ 26 grudnia Amerykanie wracają do pracy, a w sklepach rozpoczynają się wówczas poświąteczne wyprzedaże. Przygotowania do świąt rozpoczynają się już następnego dnia po Święcie Dziękczynienia, które przypada w ostatni czwartek listopada. W domach pojawia się wówczas przystrojona choinka, będą główną ozdobą domu. Na drzwiach frontowych koniecznie musi znaleźć się natomiast świąteczny wieniec i kolorowe światełka na zewnątrz. Boże Narodzenie Amerykanie obchodzą w gronie rodziny, krewnych przyjaciół. Dzień rozpoczyna się od rozpakowania prezentów jeszcze przed śniadaniem, a kulminacyjnym punktem jest uroczysty obiad. Do najpopularniejszych potraw świątecznych należą między innymi: pieczona szynka lub indyk z farszem, sos borówkowy, mashed potatoes (rodzaj puree ziemniaczanego) lub słodkie ziemniaka, kolby kukurydzy, pieczone warzywa, sałatka ziemniaczana, zapiekanka z zielonej fasoli. Obowiązkowym elementem rodzinnego obiadu jest napój jajeczny z dodatkiem brandy i przypraw, takich jak gałka muszkatołowa i cynamon.

Rosja – Dziadek Mróz i Śnieżynka

W Rosji bardziej uroczyście niż Boże Narodzenie jest Nowy Rok, kiedy Rosjanie spotykają się z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole oraz choince. Wszyscy składają sobie życzenia oraz wręczają prezenty, które przynosi Dziadek Mróz i jego pomocnica Śnieżynka (zwana także wnuczką). Boże Narodzenie, obchodzone 7 stycznia, rozpoczyna się uroczystą kolacją – Wigilią. Najważniejszą potrawą jest proste danie z ziaren pszenicy, miodu i kaszy zmieszane z migdałowym lub makowym mlekiem. Zgodnie z tradycją na stole musi znaleźć się dwanaście potraw, takich jak między innymi: bliny, ryba i mięsa w galarecie czy pierniki miodowe. Do najpopularniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych w Rosji należy zapalanie świec w oknach i ognisk na ulicach mających rozgrzać w zimową i mroźną noc narodzonego Jezusa.

Dodaj komentarz