Rynek ubezpieczeń przez ostatnie lata bardzo mocno się rozwinął, szczególnie jeśli chodzi o zgon bliskiej osoby. Rosnące koszty pochówku oraz większa świadomość społeczna sprawiają, że ludzie coraz częściej sięgają po dodatkowe ubezpieczenia w celu zabezpieczenia swoich bliskich. Polisa dla rodziny dotyczy nie tylko śmierci. W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczenie rodzinne chroni również w sytuacji ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu, a nawet utraty pracy. Jak wygląda wypłata świadczeń w praktyce?
Kto powinien wykupić polisę na życie?
Każdy z nas powinien pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i swojej rodziny, choć warunki ubezpieczenia powinny być dopasowane do osobistych potrzeb. Inny pakiet powinna wykupić osoba samotna, która nie potrzebuje jeszcze zabezpieczać w żaden sposób swojej rodziny, a inny osoba posiadająca dzieci na utrzymaniu. Polisa na życie jest szczególnie polecana dla osób zaciągających długoterminowy kredyt hipoteczny, gdyż w sytuacji chociażby utraty dochodów przez jedno z małżonków, bank może wypowiedzieć umowę ze względu na brak zdolności kredytowej. W takiej sytuacji polisa powinna mieć wartość odpowiadającą zadłużeniu rodziny, aby na wypadek śmierci współmałżonek miał możliwość spłacić dług. Ponadto osoby uprawiające sport, szczególnie jeśli chodzi o sporty ekstremalne, również powinny zadbać o odpowiednią polisę. Warto jednak zaznaczyć, że nie może to być pakiet mający powszechne zastosowanie, gdyż taki, wyklucza sytuacje mające związek z wykonywaniem niebezpiecznych czynności, a zatem trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu zupełnie zindywidualizowanym.
Czy ubezpieczalnie zawsze płacą?
Wykupienie polisy dla rodziny często nie gwarantuje wypłaty świadczenia, stąd właśnie sceptyczne podejście niektórych osób do ubezpieczeń. Przede wszystkim należy uważnie przeczytać warunki polisy i sprawdzić, czy oferuje zabezpieczenie na wypadek śmiertelnej choroby oraz co ubezpieczyciel rozumie pod tym pojęciem. Towarzystwo nie ma obowiązku wypłaty świadczenia w sytuacji ataku terrorystycznego, czy działań wojennych. Wykluczenia mogą dotyczyć również niektórych chorób oraz samobójstwa. Jeśli zgon nastąpi na skutek choroby, która zaistniała przed podpisaniem polisy, a towarzystwo nie zostało o niej poinformowane przez ubezpieczonego, to wtedy także nastąpi odmowa wypłaty odszkodowania. Taka sytuacja jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez ubezpieczalnie do odmowy wypłaty, a zatem po śmierci bliskiej osoby należy zadbać o skrupulatną dokumentację medyczną, która będzie podstawą do wypłaty odszkodowania.
Wykupując polisę trzeba przede wszystkim rozważyć na czym nam zależy i dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Następnie należy wybrać rozsądną wysokość sumy ubezpieczenia. Trzeba pamiętać jednak o tym, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa składka. Podstawową polisę można wykupić już za 30 zł, a zatem za niewielkie pieniądze można zabezpieczyć siebie i swoich bliskich.
Źródło zdjęć: www.pixabay.com