Polisa dla rodziny na wszelki wypadek

Comment

O nauce

Rynek ubezpieczeń przez ostatnie lata bardzo mocno się rozwinął, szczególnie jeśli chodzi o zgon bliskiej osoby. Rosnące koszty pochówku oraz większa świadomość społeczna sprawiają, że ludzie coraz częściej sięgają po dodatkowe ubezpieczenia w celu zabezpieczenia swoich bliskich. Polisa dla rodziny dotyczy nie tylko śmierci. W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczenie rodzinne chroni również w sytuacji ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu, a nawet utraty pracy. Jak wygląda wypłata świadczeń w praktyce?

males-1002779_1920Kto powinien wykupić polisę na życie?

Każdy z nas powinien pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i swojej rodziny, choć warunki ubezpieczenia powinny być dopasowane do osobistych potrzeb. Inny pakiet powinna wykupić osoba samotna, która nie potrzebuje jeszcze zabezpieczać w żaden sposób swojej rodziny, a inny osoba posiadająca dzieci na utrzymaniu. Polisa na życie jest szczególnie polecana dla osób zaciągających długoterminowy kredyt hipoteczny, gdyż w sytuacji chociażby utraty dochodów przez jedno z małżonków, bank może wypowiedzieć umowę ze względu na brak zdolności kredytowej. W takiej sytuacji polisa powinna mieć wartość odpowiadającą zadłużeniu rodziny, aby na wypadek śmierci współmałżonek miał możliwość spłacić dług. Ponadto osoby uprawiające sport, szczególnie jeśli chodzi o sporty ekstremalne, również powinny zadbać o odpowiednią polisę. Warto jednak zaznaczyć, że nie może to być pakiet mający powszechne zastosowanie, gdyż taki, wyklucza sytuacje mające związek z wykonywaniem niebezpiecznych czynności, a zatem trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu zupełnie zindywidualizowanym.

dollar-1175293_1280Czy ubezpieczalnie zawsze płacą?

Wykupienie polisy dla rodziny często nie gwarantuje wypłaty świadczenia, stąd właśnie sceptyczne podejście niektórych osób do ubezpieczeń. Przede wszystkim należy uważnie przeczytać warunki polisy i sprawdzić, czy oferuje zabezpieczenie na wypadek śmiertelnej choroby oraz co ubezpieczyciel rozumie pod tym pojęciem. Towarzystwo nie ma obowiązku wypłaty świadczenia w sytuacji ataku terrorystycznego, czy działań wojennych. Wykluczenia mogą dotyczyć również niektórych chorób oraz samobójstwa. Jeśli zgon nastąpi na skutek choroby, która zaistniała przed podpisaniem polisy, a towarzystwo nie zostało o niej poinformowane przez ubezpieczonego, to wtedy także nastąpi odmowa wypłaty odszkodowania. Taka sytuacja jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez ubezpieczalnie do odmowy wypłaty, a zatem po śmierci bliskiej osoby należy zadbać o skrupulatną dokumentację medyczną, która będzie podstawą do wypłaty odszkodowania.

Wykupując polisę trzeba przede wszystkim rozważyć na czym nam zależy i dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Następnie należy wybrać rozsądną wysokość sumy ubezpieczenia. Trzeba pamiętać jednak o tym, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa składka. Podstawową polisę można wykupić już za 30 zł, a zatem za niewielkie pieniądze można zabezpieczyć siebie i swoich bliskich.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

Dodaj komentarz