Różnice między internetem światłowodowym, a LTE

Comment

O przemyśle i technologiach

Szybki i niczym nieograniczony internet, to oczekiwania większości użytkowników. Internet radiowy podatny jest na zakłócenia wywołane złymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo transfer danych jest bardzo ograniczony. Odpowiedzią na rosnące oczekiwania jest technologia FTTH (Fiber To The Home), co oznacza bezpośrednie połączenie centrali z domem klienta za pomocą światłowodów. Z kolei najnowsza technologia internetu bezprzewodowego, to sieć 4G zwana również LTE. Czym właściwie różnią się obie technologie i która z nich jest lepsza?

Internet światłowodowy

Światłowód łączy mieszkanie klienta bezpośrednio z centralą, dzięki czemu między dostawcą, a odbiorcą internetu nie ma żadnych fizycznych barier, które mogłyby utrudniać transfer danych. Przewód światłowodowy, to przeźroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych, które przekazuje dane za pomocą światła. Technologia ta gwarantuje niezawodność oraz nieograniczoną prędkość przesyłu. Przepustowość pasma nie ulega współdzieleniu, dlatego wszyscy użytkownicy mogą bez żadnych utrudnień korzystać jednocześnie z internetu, telefonu oraz telewizji. Wszystko czego potrzebujemy, to router światłowodowy oraz oczywiście odpowiednia infrastruktura zapewniona przez operatora.

www.foter.com

www.foter.com

Technologia LTE

Internet LTE jest technologią dostarczaną za pomocą masztów telefonii komórkowej. Technologia ta pozwala na kilkakrotnie większą prędkość pobierania danych, niż w przypadku dotychczas stosowanej technologii 3G. Zasięg usługi jest jednak ograniczony, gdyż uzależniony jest od odległości do przekaźnika, a ponadto przepustowość łącza jest dzielona pomiędzy poszczególnych użytkowników. Efekt jest taki, że im więcej osób korzysta w danej chwili z usługi, tym prędkość internetu dla pojedynczego użytkownika ulega pogorszeniu.

www.foter.com

www.foter.com

Technologii FTTH w chwili obecnej nic nie jest w stanie zastąpić, jednak umożliwia nam ona jedynie stacjonarne łącze. Dla tych, którzy potrzebują mobilnego internetu, bezprzewodowy LTE jest nieznacznie mniej komfortowy, a zapewnia pełny dostęp wszędzie tam, gdzie akurat tego potrzebujemy. Światłowodu nie jesteśmy w stanie zabrać ze sobą w podróż, dlatego użytkownicy nastawieni na mobilne korzystanie z internetu powinni postawić na technologię LTE.

Dodaj komentarz