Serwis pieców gazowych – jak wybrać odpowiedni?

Comment

O przemyśle i technologiach

Chcesz zamontować piec gazowy w swoim domu? Nie rób tego samodzielnie – stracisz mnóstwo czasu, a przy tym nie masz gwarancji, że zrobisz to poprawnie. Lepiej skorzystać z wiedzy autoryzowanych przez producenta serwisantów. W tym artykule opisujemy o czym musisz pamiętać w kontekście podłączenia piec i wspominamy na czym polega konserwacja czy naprawa pieców gazowych.

Tekst powstał we współpracy z autoryzowanym serwisem Junkers – więcej informacji na https://www.junkers.pl/informacje/serwis/

Pierwsze podłączenie pieca po zakupie

Masz to już za sobą. Piec wybrany. Teraz pozostaje go jedynie zamontować w Twoim domu. No i właśnie – to jest tylko pozornie łatwa kwestia. Niby wszystkie informacje znajdziesz w instrukcji obsługi, ale warto pamiętać o tym, że jest kilka kroków, które są niezbędne do późniejszego, poprawnego działania urządzenia. A poza tym, piec gazowy instalować musi osoba z uprawnieniami.

Niezwykle istotne jest podłączenie wszystkich przewodów elektrycznych z urządzeniem grzewczym. Warto również pamiętać o tym, że taki piecyk gazowy to zwykle nie tylko to urządzenie, ale często także dodatkowe rozwiązania, które mogą wymagać odpowiedniego przyłącza. Ich instalacja wymaga konkretnej wiedzy.

Uruchomienie kotła

Montaż to zaledwie połowa sukcesu. Teraz trzeba zadbać o to, by kocioł mógł poprawnie pracować. Podczas pierwszego uruchomienia serwisant dokonuje pomiarów parametrów bieżących oraz dokonuje ewentualnych korekt. Sprawdzana jest praca czujników bezpieczeństwa. Wszystko to jest konieczne do późniejszego poprawnego działania urządzenia.

serwis pieców

Warto również pamiętać o tym, że wykonanie pierwszego uruchomienia przez autoryzowany serwis warunkuje objęcie urządzenia gwarancją. Bo to właśnie od daty pierwszego włączenia pieca obliczana jest długość okresu gwarancji.

Uruchomienie a rozruch

Musimy przy tym rozróżnić dwa pojęcia – rozruch i uruchomienie. Jak piszą w swoich broszurach specjaliści z serwisu pieców gazowych, rozruch jest częścią procedury związanej z instalacją urządzenia. Tymczasem uruchomienie to już nic innego jak po prostu praca pieca gazowego – w normalnych warunkach pracy.

Co do zasady, uruchomienie powinno odbywać się w ciągu 14 dni od wykonania rozruchu.

Zabezpieczenia – jak działają?

Bardzo ważnym etapem montażu piecyka jest sprawdzenie zabezpieczeń. Każde z tych urządzeń wyposażone jest w specjalne rozwiązania, które pozwalają na uniknięcie jego uszkodzenia w trakcie pracy. I choć tego rodzaju parametry powinny być ustawione fabrycznie, to serwisant podczas montażu dokonuje sprawdzenia poprawności ich pracy.

Montaż piecyka – instrukcja użytkownika

Gwarancja to bardzo ważny argument dlaczego warto zdecydować się na montaż pieca gazowego przez autoryzowany serwis. Do tego dochodzi jeszcze kwestia poinstruowania użytkownika w zakresie eksploatacji pieca.

Teoretycznie, wszystko opisane jest w instrukcji. Tylko – nie oszukujmy się – większość z nas tych dokumentów zwyczajnie nie czyta. A jeżeli zdecydujemy się na montaż wykonany przez autoryzowany serwis piecyków gazowych to możemy przynajmniej liczyć na przekazanie niezbędnych informacji. Zawsze też jest szansa, aby dopytać o nurtujące nas kwestie. Owszem, wszystkie dane są w instrukcji, ale rozmowa z człowiekiem to coś zupełnie innego.

Dla jasności – współcześnie sprzedawane piecyki gazowe są tak konstruowane, aby ich eksploatacja była możliwie mało problematyczna. Jak jednak mówi przedstawiciel serwisu Junkers, niektóre funkcje potrafią być na tyle niejasne dla użytkowników, że zwyczajnie istnieje konieczność zapytania się specjalisty o różne kwestie. I właśnie dlatego warto zdecydować się na montaż wykonany przez profesjonalny serwis.

Serwis Junkers – autoryzowany czy niezależny?

To dylemat przed którym stoi wiele osób. Warto jednak pamiętać o tym, że dla zachowania gwarancji na urządzenie, jego montaż musi być wykonany przez autoryzowanego przedstawiciela tej marki. Na tym nie warto oszczędzać – kupujemy przecież piecyk gazowy za kilka tysięcy złotych. Lepiej więc mieć pewność, że wszystko będzie działać poprawnie, prawda?

Musimy też pamiętać o tym, że osoby pracujące w autoryzowanych serwisach pieców gazowych muszą mieć określone kompetencje. Tacy specjaliści regularnie przechodzą różne szkolenia – czy to w zakresie samych produktów, czy też najnowszych technologii. A warto pamiętać, że piecyki gazowe, jak zresztą wszystkie inne urządzenia, regularnie podlegają różnym modyfikacjom. I żeby być na bieżąco, trzeba korzystać z wiedzy udostępnianej przez producenta – a do tej, dostęp mają wyłącznie autoryzowani serwisanci. Każda z takich osób bierze udział w szkoleniach produktowych i technicznych, więc posiada aktualną wiedzę niezbędną do takiej pracy. A przy tym, umiejętności oraz kompetencje są sprawdzane w ramach corocznych testów weryfikacyjnych – otrzymanie pozytywnej oceny jest niezbędne do dalszej pracy dla autoryzowanego serwisu.

Dochodzi też kwestia diagnostyki. Aby poprawnie określić, co może być przyczyną konkretnej usterki, konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania diagnostycznego, dedykowanego do konkretnego piecyka. A to, jak wiadomo, jest dostępne wyłącznie dla autoryzowanych przez producenta serwisantów tego rodzaju sprzętu.

Reasumując – jeżeli poszukujesz specjalistów do serwisowania czy naprawy pieca gazowego, to lepiej wybrać wykonawcę autoryzowanego przez producenta danego sprzętu. Da Ci to pewność, że bieżący serwis, jak i ewentualna konserwacja będą wykonane poprawnie.

Dodaj komentarz