Każdy fotograf chce by jego zdjęcia wyróżniały się na tle innych. Jest wiele zabiegów dzięki, którym można uzyskać coś unikatowego. Jednak by poznać je wszystkie trzeba czasu i doświadczenia. Ciekawym i stosunkowo prostym zabiegiem jest wykorzystanie głębi ostrości.
Głębokość ostrości to nic innego jak parametr, który jest stosowany w dziedzinie fotografii oraz w optyce. Służy do określenia rozpiętości odległości dzięki czemu poszczególne elementy na fotografii wydają się ostre, a inne nie. Im mniejsza odległość aparatu fotograficznego od fotografowanego obiektu tym większa ostrość i na odwrót.
Warto pamiętać, że głębia ostrości ma dwie kategorie; dużą i małą.
- Głębia ostrości duża – zdecydowana większość elementów zachowa wyraźne i nierozmazane kontury.
- Głębia ostrości mała – fotograf skupia się na wybranym elemencie tak by tylko ten był wyraźny, a tło rozmazane.
Portrety, zdjęcia artystyczne, a także makrofotografia to kategorie, które uwielbiają małą głębię ostrości. Można uzyskać przyzwoite efekty już na początku zabawy z obiektywem.
Uzyskanie idealnego efektu może trochę potrwać. Wymaga to odpowiedniej wprawy ale także dużej wiedzy. Wiele zależy od jakości sprzętu. Często takie same parametry obiektywu mogą dać różne efekty w zależności od producenta. Budowa oraz jakość układu optycznego jest niezwykle istotna dlatego w trakcie ćwiczeń nie należy się sugerować wyłącznie danymi z poradników. Najlepsza będzie metoda prób i błędów. Im więcej zdjęć tym większa wiedza i lepszy efekt.
Źródło zdjęć: pixabay.com