Czy wiesz wszystko o frezowaniu CNC?

Comment

O przemyśle i technologiach
Frezowanie

Rozwijająca się współcześnie technologia daje coraz to nowe możliwości obróbki różnego rodzaju materiałów. Manipulowanie materiałami jest wykorzystywane obecnie w wielu dziedzinach działalności człowieka. Jedną z takich technologii, która daje szerokie możliwości obróbki jest frezowanie CNC.

 

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC jest jednym ze sposobów obróbki materiałów. Jest to obróbka skrawaniem z wykorzystaniem plotera CNC. Obróbka CNC jest procesem, w którym wykorzystywane są dwa ruchy: ruch obrotowy oraz ruch posuwny. W trakcie frezowania, z wykorzystaniem freza (obracające się narzędzie), oddzielane są określone warstwy materiału na frezarce. Frez obrabia dany materiał zdejmując z niego różnej grubości wióry. Frezowanie pozwala na obrobienie różnorakich powierzchni kształtowych, takich jak płaszczyzny, kanaliki, rowki, uzębienia i inne. Obróbka mechaniczna z wykorzystaniem frezarki umożliwia również obrabianie powierzchni krzywoliniowych.

 

Obróbka skrawaniem dzieli się na dwie kategorie:

  1. Ze względu na położenie zębów freza wyróżniamy:
  • frezowanie obwodowe (ostrza leżą na powierzchni walcowej),
  • frezowanie czołowe (ostrza leżą na powierzchni czołowej).

 

  1. Ze względu na kierunek ruchu posuwowego względem freza:
  • frezowanie przeciwbieżne,
  • frezowanie współbieżne.

 

Obróbka CNC – możliwości

Wycinanie CNC daje szerokie możliwości obróbki mechanicznej materiałów. Frezowanie może odbywać się w trzech wymiarach. Frezowanie CNC w wymiarze 2D odbywa się kiedy materiał obrabiany jest w jednej płaszczyźnie XY oraz w określonej wcześniej głębokości. Obróbka CNC w 2D pozwala na osiąganie wysokiej precyzji oraz różnorodne efekty. Jeszcze większe możliwości, dokładność, drobiazgowość oraz dogłębność frezowania można uzyskać, kiedy wykonuje się toczenie CNC w wymiarze 3D. Wtedy też obróbka odbywa się na powierzchni XYZ. Możliwe jest również obrabianie materiałów w 5D, kiedy to dodatkowo wymagany jest obrót wokół osi Y i Z. Frezowanie CNC w 5D umożliwia na tworzenie różnorakich brył. Dzięki obróbce mechanicznej CNC możliwe jest również grawerowanie na powierzchni danego materiału, czyli wykonywanie dowolnych wzorów, napisów itp.

 

Materiały poddające się obróbce mechanicznej

Frezowanie CNC to bardzo dobra technologia obróbki mechanicznej. Pozwala ona na skrawanie różnorakich materiałów, takich jak: drewno oraz materiały drewnopochodne, gips ceramiczny, tworzywa sztuczne lite (np. plexi, poliwęglan), PVC, a także kompozyty wielowarstwowe, aluminium czy twardy mosiądz. Dzięki tak szerokiemu spektrum obróbki materiałów, obróbka CNC wykorzystywana jest na wielu polach działalności człowieka.

 

Wykorzystanie obróbki CNC w reklamie

Możliwości jakie daje frezowanie CNC z powodzeniem wykorzystuje reklama. Wykonanie dowolnych kształtów wykorzystując toczenie CNC oraz wykonanie cięć lub docięć, poprzez cięcie CNC oraz wycinanie CNC umożliwia uzyskanie nawet najbardziej nietypowych elementów. Cięcie CNC daje niemalże nieograniczone możliwości w tworzeniu modułów reklamy. Na terenie miasta Warszawa usługi obróbki skrawaniem w drewnie oraz każdym innym dowolnym materiale świadczy firma WarMax. Wykorzystanie obróbki CNC w reklamie to ciekawy sposób na skuteczny marketing.

Dodaj komentarz