Wybór i podłączenie pieca – zrób to z głową!

Comment

Libtech

Wybór i podłączenie pieca to jedne z najważniejszych czynności przy budowie domu. Oto, jak zrobić to właściwie.

Piec idealny – jak go znaleźć?

heating-706945_1280_reverent

Nowoczesne kotły to urządzenia cechujące się wysoką estetyką wykonania (revernet_pixabay.com)

Wybierając system ogrzewania domu ważne jest, by jego użytkowanie nie pochłonęło całego budżetu domowego. Stąd też jednym z bardziej polecanych rozwiązań w tym zakresie stanowią kotły kondensacyjne. Ich zalety to przede wszystkim:

  • cicha praca – co wpływa na komfort użytkowania urządzenia, także w nocy;
  • wysoka wydajność przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na ogrzewanie;
  • estetyka wykonania – dzięki czemu piec nie szpeci wnętrza, w którym się znajdzie.

Kotły działają na zasadzie przekształcania skroplonej pary wodnej w energię cieplną. Drugim krokiem przy wyborze pieca idealnego, jest jego rodzaj. Mamy do wyboru kotły stacjonarne (stojące) – polecane do dużych wnętrz lub kotły wiszące – przeznaczone dla niezbyt dużych lub trudnych powierzchni. Możemy też wybierać między jedno – lub wielofunkcyjnymi urządzeniami. Ostatnim elementem wyboru pieca do domu, jest decyzja o tym, gdzie zostanie zamontowany.

Podłączenie pieca – zrób to mądrze!

heating-87366_1920

Podłączenie pieca to dość skomplikowana czynność. Lepiej oddać ją w ręce fachowca. (byrev_pixabay.com)

Gdy już dokonaliśmy wyboru pieca, pozostaje jeszcze kwestia jego podłączenia. To czynność wymagająca sporej wiedzy technicznej, więc jeśli do tej pory nigdy tego nie robiliśmy, lepiej zdać się na wsparcie fachowca. Taka decyzja – chociaż może wiązać się z dodatkowymi kosztami – oznacza wymierne korzyści. Specjalista podpowie nam, jak dbać o kocioł, by ten działał jak najbardziej wydajnie. Pokaże nam też i podpowie, w jaki sposób się go obsługuje. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów, tym bardziej, że nie dla każdego zrozumiałe są instrukcje dołączane przez producentów.

Nowoczesne kotły grzewcze to urządzenia inteligentne, które ułatwiają nam korzystanie z nich. Zazwyczaj samoobsługowe i proste w użyciu. Mimo to pierwszy rozruch najlepiej i najbezpieczniej przeprowadzić w obecności specjalisty. Ten dodatkowo oceni wcześniej czy z naszą instalacją gazową jest wszystko w porządku. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to priorytet, którego nie wolno lekceważyć.

*zdj.główne: Markgraf_Ave – pixabay.com

Dodaj komentarz