Wybór zmywarki – porady, które ułatwią zakup

Comment

O przemyśle i technologiach

Do niedawna zmywarki nie cieszyły się w Polsce zbyt dużą popularnością z uwagi na cenę oraz obawę przed dużym zużyciem prądu oraz wody. Wiele osób wciąż błędnie uważa, że znacznie bardziej ekonomiczne jest zmywanie ręczne. Nic bardziej mylnego! Zmywarki w całym cyklu zużywają znacznie mniej wody niż zmywanie ręczne i płukanie pod bieżącą wodą, a i zużycie prądu jest niewielkie w porównaniu z dobrodziejstwem jakim jest oszczędność czasu. Dodatkową zaletą mycia naczyń w zmywarce jest oczywiście ochrona skóry dłoni, która nie lubi detergentów. Kupując po raz pierwszy zmywarkę warto przeczytać, na co zwracać uwagę przy zakupie.

dishwasher-449158_1920Wolnostojąca, czy w zabudowie

Podstawowym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć jest to, czy interesuje nas zmywarka wolnostojąca, czy do zabudowy. Zaletą zmywarek wolnostojących jest to, że w razie awarii nie trzeba demontować kuchennego blatu, by się do niej dostać. Ten rodzaj zmywarek jest jednak stosunkowo rzadko spotykany. Znacznie częściej spotykane są zmywarki umieszczane pod blatem kuchennym, zabudowane frontem meblowym. W tym przypadku mamy do czynienia ze zmywarkami z ukrytym lub widocznym panelem sterującym. Te pierwsze mają panel w górnej części drzwiczek, natomiast drugie na froncie. Z użytkowego punktu widzenia wybór nie ma tu większego znaczenia. Decyzja będzie leżała w tej kwestii od względów estetycznych.

Rozmiar i pojemność

Kolejną istotną decyzją przed zakupem zmywarki jest jej rozmiar i pojemność. Jeśli mamy niewiele miejsca w kuchni to możemy zakupić zmywarkę o szerokości 45 cm. Lepszym rozwiązaniem są jednak zmywarki w rozmiarze 60 cm, które pomieszczą znacznie więcej naczyń. Szczególnie w przypadku dużej rodziny polecana jest większa zmywarka, gdyż ta 45-centymetrowa prawdopodobnie będzie musiała być uruchamiana dwa razy dziennie, by zmyć wszystkie naczynia po całym dniu.

sink-1417457_1280Poziom hałasu

Biorąc pod uwagę rozkład mieszkania warto wziąć pod uwagę poziom emitowanego hałasu. Jeżeli zmywarka stoi w kuchni oddzielonej od pozostałych pomieszczeń, to nie trzeba brać pod uwagę tego argumentu. Jeśli jednak mamy otwartą na salon kuchnię, gdzie spędzamy większość dnia, oglądamy telewizję i przyjmujemy gości, to lepiej uważnie sprawdzić przed zakupem poziom hałasu wyrażony w decybelach (db). Standardowo zmywarki mają około 48 – 50 db. Jeśli zależy nam na tym, aby zmywarka była jak najcichsza, to lepiej zdecydować się na taką, której poziom hałasu nie przekracza 45 db.

Klasa energetyczna

Przed zakupem zmywarki, jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych należy sprawdzić klasę energetyczną. Najczęściej określana jest ogólna klasa zmywarki oznaczona symbolami AAA, ABA itd, co oznacza klasę energetyczną, klasę zmywania oraz klasę suszenia. Najgorszą efektywność prezentuje symbol G, a najlepszą A. Klasa energetyczna mówi o zużyciu energii, klasa zmywania o stopniu zużycia wody, natomiast klasa suszenia o stopniu wysuszenia naczyń. Decydując się na droższy model, możemy liczyć na to, że wyposażony on będzie w wewnętrzny wentylator wymuszający ruch ciepłego powietrza w komorze, dzięki czemu proces suszenia naczyń będzie znacznie szybszy.

tableware-555203_1920Programy i funkcje

Najważniejsze programy mycia takie jak, program do brudnych naczyń oraz program ekonomiczny (szybki) posiadają prawie wszystkie zmywarki. Dobór programu uzależniony jest od stopnia zabrudzenia naczyń. Wybierając zmywarkę warto porównać ofertę programów specjalnych. Ciekawym rozwiązaniem jest program połowy załadunku, który umożliwia uruchomienie nie w pełni załadowanej zmywarki, zużywając przy tym mniej wody i połowę detergentu. Aby nie zniszczyć delikatnego szkła i porcelany producenci zmywarek wzbogacili produkty o program delikatny, gdzie podczas mycia temperatura wynosi maksymalnie 40 stopni. Innym ciekawym programem jest tzw. program higieniczny skierowany do ludzi posiadających małe dzieci. Funkcja ta umożliwia dezynfekcję i wyparzanie butelek oraz pojemników. Niektóre zmywarki wzbogacone są o funkcję opóźnionego startu, co pozwala uruchomić zmywarkę z opóźnieniem, nawet pod nieobecność domowników. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z tańszej taryfy energetycznej.

Wybór zmywarki powinien być oparty nie tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Najważniejsze by zmywarka była jak najlepszej klasy energetycznej i miała programy dostosowane do indywidualnych potrzeb.

 

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

 

Dodaj komentarz