Wynajem mieszkania czy kupno – co wybrać?

Comment

O nauce
Wynajem mieszkania jest odpowiedni, gdy nie wiemy jeszcze, z jakim miejscem związać przyszłość

Wynajem mieszkania lub jego kupno to decyzja, przed którą staje wiele osób. Na rynku nieruchomość wprost roi się od ofert jednego i drugiego, a każda z opcji ma swoje plusy oraz minusy. Są jeszcze inne możliwości, które pozwalają spojrzeć na cały rynek odrobinę innym okiem. Co więc wybrać, kiedy przychodzi czas decyzji odnośnie do naszego miejsca zamieszkania?

Wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania to jedna z najpopularniejszych form, z jakimi można się spotkać na rynku nieruchomości. Pozwala ona na mieszkanie w konkretnym miejscu przez określony czas. Wszystko zależy od umowy między wynajmującym a najemcą. Tutaj przed podjęciem decyzji warto zwrócić się z taką umową do prawnika. Często bowiem znajdują się w nich zapisy, które można później różnie interpretować i niekoniecznie na korzyść wynajmującego. Warto więc wiedzieć, co się podpisuje, by później uniknąć kłopotów.

Możliwość wynajęcia mieszkania wiąże się z tym, że zazwyczaj nie można w nim wprowadzać zbyt wielkich zmian bez zgody właściciela. Jeżeli wiec komuś marzy się spory remont, to w tej sytuacji nie będzie to możliwe. Nie jest to też opłacalne, bo inwestujemy pieniądze w coś, co nigdy nie będzie nasze. Wynajem jest więc tymczasowym rozwiązaniem, ale pozwalającym jednak na większą mobilność. Jeżeli często zmienia się pracę lub nie jest się przywiązanym do konkretnego miejsca, wynajem może być dobrym rozwiązaniem.

Kupno mieszkania

Kupno mieszkania wiąże się z większymi wydatkami „na start”. Do kupna mieszkania potrzebny jest przecież wkład własny (lub cała kwota), a nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeżeli jednak sytuacja finansowa na to pozwala, zakup mieszkania może być lepszym rozwiązaniem. Opłaty kredytowe oraz czynsz i rachunki mogą wyjść taniej niż wynajmowanie mieszkania. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę to, że kupno mieszkania wiąże się z tym, że wszelkie remonty oraz naprawy będą po stronie nabywcy.

Tutaj jednak ma się większą wolność w kwestii organizacji, ale jest się także „przywiązanym” do konkretnego miejsca. Ma się za coś na własność, co zawsze można sprzedać lub wynająć, kiedy nastaną gorsze czasy.

własne mieszkanie to ważny życiowy krok

Inne możliwości

Czy wynajem oraz kupno, to jedyne możliwości dla osób szukających własnego lokum? Okazuje się, że nie, bo ostatnio pojawił się także nowy trend, który nazwany jest colivingiem. To specjalne budynki lub nawet całe osiedla, gdzie lokale można tylko wynajmować, ale nie są one zwykłymi mieszkaniami. Zazwyczaj nie znajdziemy w nich kuchni, bo ta jest w części wspólnej. Idea colivingu jest bowiem taka, żeby budować wspólnotę mieszkaniową. Takie przestrzenie wspólne pozwalają na to, a jednocześnie wynajem jest tańszy od tradycyjnego. Może się to kojarzyć z akademikami, ale to w pełni wyposażone i zazwyczaj bardzo nowoczesne mieszkania. Trzeba się jednak przyzwyczaić do obecności innych osób w naszej przestrzeni, bo gotowanie może wyglądać wtedy zupełnie inaczej. Jak więc widać, wyborów odnośnie mieszkania jest kilka. Trzeba tylko wiedzieć, jakie ma się oczekiwania.

Dodaj komentarz