Banknot 500 zł w przyszłym roku – a kto na nim?

Comment

Libtech O nauce
NBP

Banknot 500 zł już niebawem? Pieniądze, płacimy nimi praktycznie każdego dnia, choć coraz częściej wypiera je kawałek plastiku, który pomieści znacznie więcej niż portfel banknotów. Czy wiesz kto zaprojektował banknoty, którymi się posługujemy? Już za rok ma wejść kolejny o nominale 500 zł. 

Jan III Sobieski.

Źródło: katalog.muzeum.krakow.pl.

Banknot 500 zł w  trakcie pracy

W połowie ubiegłego roku Narodowy Bank Polski poinformował, iż rozpoczęto prace nad nowym banknotem o wartości 500 zł. NBP chce wprowadzić go do obiegu nie wcześniej niż w 2017 roku. Banknot 500 zł ma być opatrzony podobizną Jana III Sobieskiego, co ma stanowić ciągłość Władców Polski na poszczególnych nominałach.

Kto stoi za twórczością obecnych nominałów?

100 złotych.

Źródło: pl.pinterest.com.

Czy zastanawialiście się kiedyś kto zaprojektował banknoty, którymi się posługujemy? Andrzej Heindrich, grafik, twórca współczesnego banknotu, śmiało można stwierdzić, że jego dzieła są najbardziej rozpowszechnione w Polsce:) Czy również zaprojektuje nowy banknot? Projektant ma już swoje lata i to z pewnością będzie miało wpływ na decyzję. Andrzej Heindrich polskie banknoty projektuje od lat 70., co oznacza pół wieku owocnej współpracy. W latach 90. zaprojektował obecne banknoty, jak sam podaje w jednym z wywiadów, na jeden projekt miał trzy miesiące. 

Po co nam banknot 500 zł?

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie czy nie, ale banknot 500 zł wydaje mi się mało praktyczny w portfelu. Co prawda NBP zapowiada, że banknot 500 zł ma służyć obniżeniu kosztów emisji oraz usprawnić zarządzanie banknotami przez NBP. Jak dla mnie już przy takiej kwocie prościej jest płacić kartą niż gotówką.

Źródło głównego obrazka: pl.pinterest.com.

Dodaj komentarz