Bezpieczeństwo w miejscu pracy w sezonie chorobowym

Comment

O nauce
sezon chorobowy

Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia i to, w jaki sposób działamy w miejscu pracy. Inne jest nasze rozumienie bezpieczeństwa – dostrzegamy zagrożenia płynące z kontaktu międzyludzkiego.

Jak pandemia zmieniła warunki pracy

Kiedy w marcu 2020 roku opuszczaliśmy biura i zakłady pracy, nikt nie spodziewał się, że tak wiele czasu minie, zanim zaczniemy myśleć o powrocie. W wielu przedsiębiorstwach zespoły w czasie całej pandemii pracowały stacjonarnie, ale w zupełnie innych warunkach niż przedtem. COVID-19 w ogromnym stopniu zmienił sposób, w jaki pracujemy. Wielu pracowników z dnia na dzień przeszło całkowicie na tryb pracy zdalnej. Spotkania i konferencje, które dotychczas wymagały podróży i rozmów na żywo, zaczęły odbywać się online. Kontakt w miejscach pracy został ograniczony obostrzeniami. Utrzymywanie dystansu społecznego, często brak możliwości korzystania z kantyny, konieczność spędzania w pracy 8 godzin w maseczce – te wszystkie kwestie sprawiają, że praca w biurze potrafi być uciążliwa. W wielu zawodach restrykcje są jeszcze bardziej nieprzyjemne – wystarczy przyjrzeć się pracy lekarzy, którzy muszą wytrzymać w kombinezonach, oraz specjalistycznych maskach podczas całego dyżuru. Na szczęście są sposoby, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jednym z nich jest inwestycja w urządzenia, które kompleksowo zadbają o dezynfekcję i oczyszczanie pomieszczeń, w których przebywają pracownicy. Dzięki zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, możliwe jest uchronienie siebie i innych przed chorobą.

Powrót do biura

Dla wielu osób home office to preferowana forma pracy. Z kolei dla innych wybawieniem jest powrót do biura, ponieważ w domu czują się rozpraszani lub niezintegrowani z resztą zespołu. Zauważa się powolny powrót do pracy stacjonarnej. Obecnie trwa sezon na przeziębienia i grypę, o czym również powinni pamiętać pracodawcy i pracownicy. Powrót do biura oznacza konieczność stosowania pewnych środków ochrony, które pozwalają na zabezpieczenie zarówno siebie, jak i otoczenia przed infekcjami. Wirus grypy, inne koronawirusy powodujące zwykłe przeziębienia, bakterie – otaczają nas codziennie i stanowią zagrożenie potęgujące się w związku z kontaktami międzyludzkimi. Dlatego też tak istotne jest wdrożenie procedur, które pozwolą na skuteczne zabezpieczenie pracowników, jednocześnie nie utrudniając codziennego funkcjonowania firmy.

Jak możesz zadbać o siebie i otoczenie

Jak zadbać o siebie i otoczenie, kiedy pracujemy z biura? Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Jeśli mamy objawy przeziębienia, źle się czujemy, mamy poczucie, że „coś nas rozkłada” – zostańmy w domu. Nie musi się to od razu wiązać z L4, ale jeśli mamy możliwość pracy zdalnej, nie wahajmy się. W biurze stosujmy maseczki, dezynfekcję rąk, starajmy się w miarę możliwości zachować dystans, na przykład siadając co drugie biurko. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto pomyśleć o szczepieniu, które może uchronić zarówno nas, jak i innych przed zakażeniem. Znaczenie mają też warunki w biurze. Istotne jest, aby pomieszczenia były wietrzone i dobrze wentylowane. Wszelkie zamknięte pomieszczenia czy sale konferencyjne gdzie przebywa jednocześnie więcej osób, mogą być siedliskiem choroby. Pewne powierzchnie są narażone na częstszy kontakt z ludźmi – klamki, uchwyty, oraz barierki powinny być dezynfekowane z większą częstotliwością. Wychodząc na przykład do łazienki ,można stosować rękawiczki jednorazowe.

Niezwykle istotna jest też kampania informacyjna, prowadzona wśród pracowników. Rozmowy dotyczące zasad bezpieczeństwa mogą uświadomić zespołowi jak chronić siebie i otoczenie. Warto również zainwestować w urządzenia, które pomogą w dezynfekcji powierzchni biurowych i zwiększą bezpieczeństwo przebywania zespołów w firmie. W tym zakresie przodują maszyny wykorzystujące światło UV-C.Istotnym aspektem jest dbanie o odporność organizmu. Zbilansowana dieta, aktywnośćfizyczna, dbałość o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne – te wszystkie czynniki mająniebagatelny wpływ na układ immunologiczny.

Urządzenia służące ochronie

W dzisiejszych czasach, za walką o zdrowie stoi daleko posunięta technologia. Najlepszym i stosowanym od lat w medycynie sposobem dezynfekcji jest używanie światła UV-C. Istotne jest, że dociera ono do niedostępnych miejsc, może rozprawić się zarówno z bakteriami, jak i wirusami. Jest to metoda skuteczna, a zarazem bezpieczna. Roboty takie jak Autonomic Robot Pro są całkowicie samodzielne – nie wymagają obsługi przez specjalistów, dzięki czemu nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób celem zwiększenia bezpieczeństwa. Są znakomitym rozwiązaniem w miejscach takich jak kliniki chirurgii plastycznej, gdzie bez trudu można zdezynfekować salę operacyjną czy zabiegową pomiędzy kolejnymi operacjami bez obecności ludzi.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w wielu miejscach pracy potrzebna jest dezynfekcja, która nie będzie zatrzymywać działania biura. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest urządzenie ADS PURE UVC. Ten lekki i zaawansowany technologicznie sprzęt nadaje się do stosowania w pomieszczeniach, w których dezynfekcję przeprowadzić trzeba w sytuacji stałego przepływu osób. Jest nie tylko bezpieczny, ale również cichy, w związku z czym nie przeszkadza podczas wykonywania obowiązków służbowych. Działa na poziomie głośności porównywalnym z szeptem. Wydajność takiego sprzętu to około 69 metrów sześciennych na godzinę, co pozwala na szybkie i sprawne dezynfekowanie pomieszczeń, w których przebywają pracownicy. Urządzenie wyposażone jest w świetlówkę kwarcową, która pozwala na emitowanie światła UV-C bez wytrącania się ozonu i bez wywoływania negatywnego wpływu na otoczenie. Bakterie i wirusy zostają unicestwione dzięki zastosowaniu światła o odpowiedniej częstotliwości w komorze, która poprzez wyłożenie ścianek materiałem odbijającym promienie potęguje jego działanie. Światło UV, czyli promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące ze słońca ma długość fali od 100 nm do 280 nm, jednakże w całości jest blokowane przez tlen i ozon znajdujące się w stratosferze. Komora dezynfekująca wymusza ruch powietrza i dłuższy czas ekspozycji, dzięki czemu możliwe jest usunięcie 99,99% wirusów, bakterii, grzybów i innych patogenów. Urządzenie wykorzystuje też podwójny system filtrowania. Filtry pyłowe i filtry węgla aktywnego pozwalają na oczyszczenie powietrza, wyeliminowanie cząsteczek drobnoustrojów, a nawet zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów. ADS PURE UVC przeprowadza cały proces jonizacji. Urządzenie jest idealnym rozwiązaniem w poczekalniach, biurach, salach konferencyjnych, salonach kosmetycznych oraz wszędzie tam, gdzie duża jest rotacja klientów czy pacjentów. ADS PURE UVC to urządzenie, które sprawdzi się także w domu. Sezon jesienno-zimowy to prawdziwe wyzwanie. Niskie temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Urządzenie rozprawi się z nimi bez problemu. Zabija ono wszelkie drobnoustroje powodujące najróżniejsze schorzenia układu oddechowego. Sprzęt w znaczący sposób poprawi komfort życia astmatyków czy alergików. Lepiej przecież zapobiegać niż leczyć. Dbałość o swoje zdrowie zaczyna się właśnie od profilaktyki.

Dodaj komentarz