Chude czy tłuste mięso?

Comment

Libtech

Jak żywić kota? Wielu właścicieli nie zna zasad prawidłowego żywienia swoich pupili. Swoich małych podopiecznych karmią słabej jakości chrupkami, ludzkim jedzeniem i krowim mlekiem. To niewłaściwa dieta, która może przyczynić się do powstawania wielu groźnych chorób. Jeżeli chcecie wiedzieć czego unikać i na co zwrócić uwagę, zapraszam do lektury.

Mięso

Nie wiem czy wiecie ale koty energię pobierają głównie z tłuszczy, a my ludzie, z węglowodanów. W związku z tym błędne jest przekonanie, że kotom powinno podawać się chude mięso bo przytyje. O ile ludzie faktycznie tyją od nadmiaru tłuszczu w codziennej diecie o tyle koty nie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na żywienie kota (dodatkowo) surowym mięsem nie wybierajmy wyłącznie chudych kawałków. W tłuszczu znajduje się wiele cennych witamin i pierwiastków, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kota. Unikajmy natomiast węglowodanów, które najczęściej występują w suchych karmach pod postacią zbóż. Prawdą jest, że zboża są bogate w białko, mikroelementy, włókna i witaminy jednak aż w 90% to puste węglowodany.

Słodycze

Jednym z największych błędów żywieniowych jakie popełniają właściciele czworonogów jest karmienie kotów słodyczami. Czekolada zawiera wiele bardzo niebezpiecznych substancji dla kociego zdrowia. W nasionach kakaowca znajdziemy kofeinę, teofilinę i teobrominę, które są bardzo groźne. Dodatkowo należy pamiętać, że słodycze mogą być przyczyną otyłości (tak, u kota także), choroby nerek, wątroby czy trzustki, a na domiar złego ryzykujemy pojawieniem się u kota próchnicy.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz