Czym palić w kominku?

Comment

Libtech O przemyśle i technologiach
Ogień

Pierwsza odpowiedź jaka przychodzi na myśl to drewno. I słusznie, ale to nie jedyna odpowiedź na pytanie czym palić w kominku. Dostępne są również inne rozwiązania, o których warto wiedzieć. A jeśli decydujemy się na drewno, to jaki gatunek jest najlepszy? 

Suche drewno

Drewno kominkowe.

Źródło: ogrodywkrakowie.pl.

Nowoczesny kominek oraz tradycyjny lubią suche drewno. Pięknie się pali, oddaje ciepło, jest bezpieczne dla domowników oraz środowiska. Najbardziej kaloryczne są drzewa liściaste, dąb, jesion, buk, grab, klon, brzoza. Stawiając na drewno z drzew liściastych, zyskujemy pewność, iż kominek będzie bez zarzutu działał przez długi czas. Niektórzy odpowiadają na pytanie czym palić w kominku, drewnem z drzew iglastych. Nie jest to dobre rozwiązaniem, ze względu na większe niebezpieczeństwo pożaru. Cechą determinującą jakość drewna jest jego wilgotność. Wkłady kominkowe lubią suche drewno, co oznacza, że wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Efekt taki osiąga się po przynajmniej dwóch latach składowania węgla w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Czym palić w kominku oprócz drewna?

Czym palić w kominku?

Źródło: ebay-kleinanzeigen.de.

Opcją jest brykiet drzewny, który jest produktem w pełni ekologicznym. Powstaje z trocin, a do jego wytworzenia nie stosuje się substancji spajających. Brykiet ma swoje zalety. W trakcie jego spalania powstaje niewiele gazów, pyłów oraz popiołu- może być wykorzystany jako nawóz. Ładnie utrzymuje płomień, jest bezpieczny. Kolejna propozycja czym palić w kominku to pellety. Występują pod postacią cylindrycznego granulatu. Powstają z trocin, ścinków, wiór, kory oraz innych odpadków obróbki drzew. Nie zawierają substancji toksycznych, są bezpieczne i podobnie jak brykiet powstaje z nich niewiele popiołu. Jeszcze jedną propozycją czym palić w kominku jest gaz. Szczególnie powinny to rozważyć osoby, które stawiają na ogrzewanie kominkiem. Gaz to tanie, ekologiczne i dobre rozwiązanie.

W kominku nie należy palić śmieci, odpadów, drewna lakierowanego, impregnowanego, szmat, tworzyw sztucznych, łatwopalnych. Poza tym w kominku nie można palić koksem, węglem, produktami węglopochodnymi. Ich spalanie powoduje wydobycie toksycznych gazów oraz zanieczyszczanie przewodu kominkowego.

Źródło głównego obrazka: metronews.ru.

Dodaj komentarz